Nar Şarabı Yapımı Adan Zye Şarap Hakkında Faydalı Bilgiler

Kekremsi bir tada sahip bu harika meyvenin, nar ekşisinden sonra şarap olarak sofralarımızda yer almaktadır. Bu yazımızda sizde Nar Şarabı Yapımı hakkında bilgilere Adan Zye sahip olabilirsiniz.

Antik çağlardan beri, nar meyvelerinin bol verim nedeniyle bereket ve servet sembolü olduğu düşünülmektedir. İnsanlık, bin yılın narın meyvelerini tüketir, ancak son zamanlarda şarap yapımında da kullanılmıştır.

Nar taneleri içerisindeki şeker miktarının yetersiz olması nedeniyle nar şarabının başarısızlıkla sonuçlanabilir. Doğal fermentasyonun başlaması ve korunması için şeker gereklidir. Her nar çeşitleri şarap yapımına uygun değildir.Uygun olması için sulu ve tatlı taneler sahip olması gerekmektedir. 

Nar şarabı 12-14 ° C’de soğutulmuş şarabın içilmesi daha iyidir. Bu şekilde şarabın tadı ve kokusu tüm yönleriyle tamamen ortaya çıkmış olur.

Evde Nar Şarabı Yapımı

Şarap için olgun taze meyveler seçilmelidir. Çürümüş, küflü meyveler şarabın tadını bozmaktadır. 

Nar şarabı tarifi için ;

3 Litre Nar Suyu

1 Kilogram Şeker

1 Paket Şarap Mayası

100 Gram Kuru Üzüm

2 Yemek Kaşığı Limon Suyu

1 Tencereye Nar suyunun yarısını ve şekeri ekleyip. Şeker çözünene dek kaynatıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Şarap mayasını yarım su bardağı ılık suyla çözün 10 dakika bekletin.

Soğumaya bırakılan nar suyunu bir kaba dökün. Üzerine yarım bırakılan nar suyunu, kuru üzümü, limon suyunu ve son olarak şarap mayasını ekleyip karıştırın.

Şişeye doldurup ağzı kapalı olarak karanlık ortamda 2 hafta bekletin.

Şarap Fermantasyon İşlemi

Plastik eldiven takabileceğiniz geniş ağızlı şişeye doldurup. Plastik eldiveni ağız kısıma takarak 4 hafta karanlık ortamda bırakın.

4 Hafta sonunda süzerek afiyetle içebilirsiniz.

Nar şarabı kızarmış et, soğuk mezeler, peynir ve meyvelerle iyi gider. Tabii ki, bu şaraplar klasik olanların yerini alamaz, ancak narların sağlık yararları yadsınamaz bir avantajı vardır. Kırmızı üzüm şaraplarına kıyasla, içeceğin antioksidan seviyesi daha yüksektir, yani gençliği daha da uzatır.

Ermeni Nar Şarabı Tarifi

7 adet olgun narın taneleri çıkarılıp, 1 kg şeker ekleyerek bir kapta tahta kaşıkla ezilip süzülür. 1 paket şarap mayası ve 100 gram kuru üzüm eklenip. Ağzı kapalı olarak ılık ve karanlık ortamda 1 hafta bekletilir.

Şarap Fermantasyon İşlemi ;

Plastik eldiven takabileceğiniz geniş ağızlı şişeye doldurup. Plastik eldiveni ağız kısıma takarak 4 hafta karanlık ortamda bırakın.

4 Hafta sonunda süzerek afiyetle içebilirsiniz.

Her durumda, yeni ve orijinal bir şeyler mesela nardan şarap yapımı denemek isterseniz, sıradışı nar şarabının tadını çıkarma fırsatını kaçırmayın. Bunu seveceksiniz!

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir