Hünnapın Faydaları Yok Artık Dedirtecek!

Veee karşınızda muazzam C vitaminine sahip meyve. Muazzam diyoruz ki çünkü elmadan 200 kat c vitamini deposu olarak bildiğimiz turunçgiller familyasında da 15 kat daha fazla bu vitamini barındırmaktadır. Şaşılacak özelliğe sahip hünnapın faydaları yok artık dedirtecek faydalara sahip olmakla birlikte, 5000 yıla dayanan tarihi ile adını altın harflerle yazdırmıştır.

Fakat biz bunu geç farketmiş olabiliriz, bu eşsiz meyvenin bilgisi çinden virüs gelmesinden daha geç geldi diyebiliriz. Çünkü bu meyve çin hurması olarak da bilinmektedir. Hünnapın iyileştirici özellikleri sayesinde ağacın köklerinden kabuğuna, yapraklarından meyvelerine kadar, halk hekimliğinden kullanılmaktadır. Vitamin C barındırmasının yanında A, B2 ve P vitaminlerini, protein , flavonid , saponin , tanen ve asit bakımında zengindir. Peki mineral durumu çoğunluk kalsiyum , demir ve fosfor içermektedir. Meyvesinde bu kadar vitamin ve mineral barındıran bu ağacın yapraklarıda mükemmel bir yararlı besin kaynağıdır. Neden mi? B1 vitamini , kateşin , tanen ve üronik asite sahiptir. Ağacın kökü ve kabuğu artık nelere sahiptir bilemiyoruz.

Çin’e özgü marmelat, Çin’de uzun süredir tıbbi ürün olarak kullanılan hünnabi baştan aşağı şifa dağıtmasından dolayı olacak ki, Çin yaklaşık 2 milyon dönümlük bir alanda sadece reçel için yetiştirmedikleri öngörebiliriz. Amerika Birleşik Devletleri , Fransa, İtalya, İspanya, Pakistan, Hindistan ülkeleri de hünnap faydaları nelerdir sorusunun cevabını biliyorlar ki onlarda Çinliler kadar olmasa da topraklarında bu bitkiye büyük bir bölüm ayırmıştır. Bakalım bu hunnap meyvesi bize nasıl faydalar sağlıyor…

saymakla-bitmeyen-hünnapın-faydaları

Hünnapın Faydaları Nelerdir ?

 • Hunnab bol miktarda C vitamini içermesinden dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenleyen B3 vitamini niasin içerir.
 • Sodyum oranı düşük olmasından dolayı, diyabet veya tansiyonu yüksek olan hastalar için oldukça sağlıklı bir besindir.
 • Magnezyum içeriğinden dolayı kas dokusunu güçlendirdiği gibi de kalsiyum içeriğiyle kemiklerin güçlenmesinde ve gelişmesinde etkilidir.
 • Çin tıp dünyası kanser hücrelerinin sayısının azaltılmasında etkisi göstermesinden dolayı, Çinliler bu kadar toprağını bu meyveye boşuna yer vermediğini anlamış oluyoruz.
 • Bazı deri döküntüleri, kaşıntı problemleri, yara veya ülserlerin tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Anksiyete bozukluğu ve stres gibi zihinsel tedavilerin yardımcısıdır.
 • Karaciğeri adeta bir kalkan vazifesi sağlar ve korunmasında inanılmaz bir rol oynar.
 • Çin tıbbından haberler bunun hakkında raporlar dair var hepatit ve sirozu tedavi etmek için kullanılmaktadır.
 • Bilinen yan etkisi yoktur. Ama azı karar çoğu zarar reçetesine göre tüketmek her zaman etkilidir. Ama içinize sinmezse doktorunuza danışarak tüketebilirsiniz.
etkili-ve-alternatif-tıbbın-vazgeçilmezi-hünnapın-faydaları-nelerdir

Etkili Meyve Olan Hünnap Faydaları Buraya Kadar mıymış?

 1. Hünnap Meyvesi Kolestrolü Düşürür
  Uzmanlara göre, birkaç ay boyunca günlük 5 ila 6 gram kadar pektin alımı kolesterolü % 18 oranında düşürebildiğiniz belirtmişlerdir. Vücut, pektin sayesinde safra asitleri, kolesterol, üre, radyonüklitler ve ağır metallerin salınmasını uyarır. Malik, süksinik, tartarik ve malonik asitler gibi organik asitler meyve ağırlığının % 1.7 ila % 3’ünü kaplar. Uzmanların anlatımı şu an çok anlaşılır olmadı sanırsak, bu meyvenin içeriğinde pektin bulunmaktadır dersek sanırım taşı gediğine koymuş olacağız.
 2. Kan Damarlarını Güçlendirir ve Elastikiyetini Artırır
  Hunnap A, B, C ve P gruplarından zengin bir vitamin paleti içermesinden dolayı kan basıncını dengeler ve vücudu tonlandırır. Meyvenin içerdiği maddeler, özellikle önemli olan hyalüronik asidin kan damarlarının hücrelerini güçlendirerek zarar görmesini engelleyerek tahrip olmasını engeller.
 3. Kardiyovasküler Sistemi Güçlendirmek İçin Hünnab
  Hünnap ağacı meyvesi, kardiyovasküler sistemin işlevini iyileştirme yeteneğine sahiptir.
 4. Hunnap Agaci Meyvesi Güçlü Bir Antioksidan Etkiye Sahiptir
  Meyveleri kaempferol ve mirisetin içermesinden dolayı yüksek antioksidan özelliğine sahiptir.
 5. Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler
  Meyveleri, diyabetli kişilerde glikoz seviyelerini düzenleme yeteneğine sahip glikozit içerir. Günlük olarak ortalama 7-8 adet meyve tüketirseniz, kan şekeri seviyelerinin bir hafta içinde normale döneceğini araştırmacılar belirtmiştir.
 6. Alerjiler ve Astım İçin
  Diğer geleneksel tıp yöntemleriyle karşılaştırıldığında hünnapın güçlü bir terapötik etkisi vardır. Oleanolik ve ursolik asit sayesinde meyveler güçlü bir anti alerjik etkiye sahip olmasından dolayı ve düzenli tüketimi ile, alerjik rinit ve astımı iyileştirmeye yardımcı olur.
 7. Hünnapın Antibakteriyel Etkisi
  Meyveye ek olarak ağacın yaprakları hatta kabuğu iyileştirici özelliklere sahiptir. Kaynatılarak hazırlanan karışım antibakteriyel ve bakteriyostatik etkiye sahip olmasından dolayı, yaraların ve apselerin tedavisine yardımcı olmaktadır.
 8. Emziren Anneler İçin Hünnap
  Meyveler emziren anneler tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü, sütün çoğalmasını desteklediği gibi de daha besleyici süt olmasını sağlarmaktadır.

Hünnapın Faydaları Buraya Kadar Şimdi BONUS Hünnap Çayı Tarifi

Yukarı da saya saya bitiremediğimiz faydalarıyla birlikte, kaliteli uykunun sırrı da bu çayda…

hünnap-çayı-tarifi ve hünnapın-faydaları-ve-etkileri
 • 2 adet çok ince dilimlenmiş zencefil
 • 8 adet kurutulmuş ikiye bölünmüş hünnap
 • 3 bardak su
 • Bal
 1. Bal hariç tüm malzemeleri bir tencereye ekleyip kapağı kapalı vaziyette yüksek ateşte kaynatın.
 2. Kaynadığında altını kısıp 15 dakika kısık ateşte demlenmesini sağlayın.
 3. Ocağı söndürüp kapağı açarak 2-3 dinlendirin.
 4. Bardağa süzerek isteğe göre bal ekleyip afiyetle için.
🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir