Mayasız Ekmek Yapımı ve Pesah Bayramı Hakkında Bilgiler

Neden mayasız ekmek ? Aslında günümüz de, kutlama yada kilo vermek için kullanılan bir nimettir. Bu adı almasının sebebi ise, yahudilerin Mısır’da Firavun’dan kaçarken hamuru mayalamaya fırsat bulamadıkları içindir.  Hatta, İncil’de dahi geçen metinler simgeler olmuş bu kurtuluşu. “Gece, Nisan ayının 14’ünde, Yahudiler dışında Mısır’ın bütün ilk doğanları öldü. Gökler, kurbanlık kuzuların kanıyla işaretlenmiş Yahudilerin evlerini bağışladı. O gece Musa’nın rehberliğinde İsrail halkı Mısır’ı terk etti.” Yani, yahudilerin mısır topraklarında ki esaretten, Hz. Musa rehberliğinde kurtulmalarını anlatmış bu metinler.

Bu özgürlük ve haysiyet kazanmanın elbet bir kutlaması oldu. Pesah bayramı, hamursuz bayramı veya fısıh olarak adlandırılmaktadır. Bir başka deyişle, Fısıh, doğanın uyanışını, dünyanın yenilenmesini ve insanlığın kurtuluşunu sembolize eder. Bu bayram, 15 nisan da başlamaktadır ve yedi ila sekiz gün sürmektedir. Fakat, Gregoryen kronolojisinde bu tarih her yıl ayrı hesaplanmaktadır.

Ayrıca, yahudiler şaloş regalim yani üç hac festivali olarak adlandırılan Pesah, Şavuot ve Sukotayrıca bayramların da Kudüs’e hacca gitmektedirler. Sonuç olarak, atalarının geçmişte yaşadıklarını unutmamaları için bu geleneği sürdürmektedirler. ve bu geleneğin olmazsa olmazı mayasız ekmek ile kutlanmaktadır. O zaman, bu özel ekmeğin tarifine geçelim.

pesah-bayramı-yahudilerin-esaretten-kurtuluşudur-mayasız-ekmek-bu-bayramı-simgeler

Mayasız Ekmek Matza Tarifi

 • 1 Su bardağı sulu yoğurt
 • 1 Çay bardağı zeytinyağı
 • 1 Tatlı kaşığı kabartma tozu
 • Yarım tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 Tatlı kaşığı tuz
 • Aldığı kadar un (Ortalama 2,5 – 3  su bardağı)
 

İlk olarak, yukarıda ki malzemelerle elastik bir hamur elde ediniz. Hamuru kare veya yuvarlak açıp çatalla şekillendiriniz. Son olarak, tavada önlü, arkalı pişiriniz.

Afiyet ve Kutlu Olsun... Sağlıcakla Kalın...

Bizi takip edin ve yorum yapmayı ihmal etmezseniz seviniriz.

BLOGARAJ

🦉Nasıl Buldun ?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

Şunlar da hoşuna gidebilir...

4 Responses

 1. Aslı dedi ki:

  Harika, teşekkürler 🤗

 2. Sefa dedi ki:

  Ellerinize sağlık çok güzel olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir