Mayasız Ekmek Yapımı ve Pesah Bayramı Hakkında Bilgiler

Yahudiler Mısır topraklarında ki esaretten Hz. Musa önderliğinde kurtulmalarını hamursuz bayramıyla yani Pesah bayramı olarak yüz yıllardır kutlamaktadırlar. Bu bayramda Mayasız Ekmek yapmışlardır. Ekmek mayasız olmasından dolayı hamursuz ekmek olarak adlandırmışlardır.

Pesah veya Fısıh olarakta bilinen bu bayram Yahudilerin Mısır’da Firavun’dan kaçarken yanlarında ki götürecekleri ekmeklerin hamurunu mayalanmaya bile fırsat bulamadan ülkeyi hızla terk etmek zorunda kalmışlardır. Her yıl bu bayram nisan ayının 15. gününde başlar bu bayram süresince aileler çocuklarına dahi bu hamursuz ekmeği yedirmektedirler. Çünkü atalarının geçmişte yaşadıklarını unutmamaları için bu geleneği sürdürmektedirler.

Pazar kahvaltılarınızı süsleyecek sıcacık hamursuz ekmek hem basit hem de maya kullanılmadığı için organik olmasının yanında kilo aldırmaması içinde seveceğiniz bir yiyecek olacaktır.

Mayasız Ekmek Tarifi

MALZEMELER

ÜZERİ İÇİN

Yoğurma kabımızın içine, un hariç bütün malzemelerimi ekleyerek çırpalım. Unu kontrollü bir şekilde ekleyerek yumuşak kıvama gelinceye dek yoğuralım. Hamuru iki parçaya bölelim, yemek tabağı büyüklüğünde açalım. Açılan hamurları yağlanmış tepsiye alalım. İki hamurun üzerine de 1 yemek kaşığı yoğurtu sürelim. Çatalla şekil verelim. Dilerseniz üzerine susam, çörek otu, haşhaş dökebilirsiniz.180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirelim. Ekmeğiniz hazırdır.

AFİYET OLSUN…

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir