Tansiyonu Ne Düşürür Hipertansiyon Tedavisi ve Belirtileri

Yetişkinler de kan basıncı normu 120/80’i geçmemektedir. Gelgelelim, tansiyon aleti göstergesi 140/90 veya daha yükseğe çıkarsa, tehlikeli bir durum olduğunu göstermektedir. Hipertansiyon hastalarının çoğunlukla aradığı soru tansiyonu ne düşürür ve ardından cevaplar aranmaktadır. Aslında, bu rahatsızlığın sinyallerini daha önce yaşamıştınız ve adı konulmamıştı. Bunlar, baş dönmesi, kulak çınlaması, şakaklarda ağrı, ciltte kızarıklık gibi dikkate alınmayan geçici semptomlardır. Gelgelelim, yükselen kan basıncı sonrası koyulan tanıdan sonra dikkate alınması gereken bir rahatsızlık oluncaya dek. Çünkü, yüksek tansiyon kontrol edilmezse ölümle sonuçlanmaktadır. 

Sonuç olarak, doktorunuz tansiyonun düzenlenmesi adına vereceği ilaçla ve yanında da yediğine içtiğine dikkat et diyerek dipnot ile gönderir. Böylelikle, yaşamınızı artık kontrol altına almanız gerektiğini ilaca bağımlı olarak yaşamanız gerektiğini kabullenmiş olursunuz. Aslında, bazen her şeyi ilaca yüklememek gerekmektedir. Yani, ilaç içmezsem tansiyonum yükselir yada aman yediğimden ne olacak ilaç düzenliyor diyerek yaşamınıza devam etmeniz yersiz olur. Her şeyden daha önemlisi kendinize bakmanız gerekmektedir. Aslında, günlük olarak ilacımı içiyorum neden tansiyonum yükseliyor demek yerine, bazı durumlar da kendinizi suçlamanız gerekmektedir. Çünkü, her rahatsızlık gibi de tansiyonu etkileyen faktörler vardır. Mesela, düzensiz beslenme, stres, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol tansiyonu tetikleyen faktörlerdir.  

Aslında, ne , neden , nasıl yerine olan oldu artık bundan sonra ne yapmalıyım kısmına bakmak daha iyi olacaktır. Biz de, bu aşağıdaki yöntemleri tansiyonunuz yükseldiğinde veya yükselmemesi adına bilgileri sizlerle paylaştık. Tabi ki, bu tansiyon ilacı yanında tansiyonu dengelemek için destekleyici yöntemlerdir. O zaman, tansiyonunuz hep norm kalsın diyerek ne yapılır bölümüne geçelim.

Tansiyonu Ne Düşür Sorusundan Önce Yükselmemesi İçin Neler Yapılır ?

✔ Fazla kilolardan kurtulun.
Kilo insan sağlığını etkileyen faktörlerden birisidir. Üstelik, kaybedilen her kilogram kan basıncınızı yaklaşık 1 puan düşürecektir.

✔ Düzenli egzersiz yapın.
Sağlıklı yaşam için spor çok önemlidir. Haliyle, aerobik, egzersiz, uzun yürüyüşler, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi etkinliklere günde en az 30 dakika ayırınız. Böylelikle, basıncı 5-8 puan daha azaltabileceksiniz.

✔ Sağlıklı beslenin.
Adı üstün de sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Özellikle, meyve, sebze, tahıl, daha az yağlı yiyecekler tüketiniz. Böylelikle, diyeti gözden geçirmek, kan basıncı seviyesinden 11 puan kadar çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

✔ Diyetteki tuz miktarını azaltın.
Tuz tansiyonu inanılma derece de etkiler. Haklısınız, tuzsuz yiyecek yenmiyor. En azından biraz kullanmaya gayret gösteriniz. Bu, basıncı 5-6 puan azaltmaya yardımcı olacaktır.

✔ Alkolden uzak durun.
İlla, uzak duramıyorsanız sınırlayınız.

✔ Sigarayı bırak.
Sigara tansiyonu çok fazla etkilemektedir. Bundan dolayı, sigarayı bırak sağlıklı yaşama bak.

✔ Stresi azaltmaya çalış.
Aslında, tansiyonu etkileyen 3 kötü faktör alkol, sigara ve stresdir. Üstelik, kronik stres, yüksek tansiyonun ana provokatörlerinden biridir.

✔ Tansiyonunuzu Kontrol Ediniz.
Evde tansiyonunuzu günlük izleyin ve not ediniz.

tansiyonu-ne-düşürür-yada-neler-dengeler

Tansiyonu Ne Düşürür

✔ Karkade Çayı;
Tansiyonu ne düşürür sorusunun cevabı karkade çayında. Üstelik, damar duvarlarını güçlendiren ve geçirgenliklerini düzenleyen etkili bir çaydır. Bunun yanında, doğal bir idrar söktürücü ve antispazmodik (spazm çözücü) ajandır.  Fakat, mide ülseri probleminiz varsa kullanmayınız.

✔ Bitter Çikolata;
Özellikle, endorfin bileşiklerinin üretimini teşvik ettiği gibi de, dolaşım sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Ancak, aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Çünkü, kafein içermesinden dolayı sinir sisteminin aşırı heyecanlanmasına haliyle de, kan basıncının da sıçramasına neden olabilmektedir.

✔ Keten Tohumu Yağı;
Keten tohumu yağı, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olmasından dolayı, kan basıncını düşürmede etkilidir.  Bununda yanında da, cilt ve saç bakımı için son derece faydalıdır. Bu konuyla ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz. Keten tohumu yağı saç ve cilt üzerine etkileri

✔ Tarçın;
Özellikle dikkatli ve ölçülü kullanıldığında kan damarlarının genişlemesine katkıda bulunan yararlı bir baharattır.

✔ Sarımsak;
Günlük kullanımla kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Hatta, doğal bir vazodilatördür.
( Vazodilatör nedir ? Damara genişletici etkiye sahip madde veya ilaç. )

Tansiyonum Yükseldi Evde Ne Yapabilirim ?

Elma sirkesi sırrı;
Bu etkili yöntemin sırrı, ayak tabanında çok sayıda sinir ve damar vardır. Kısaca, bu yöntem çok sayıda refleks bölgesini uyarmaktadır. Üstelik, çok kolay ayak bileklerinize kadar saracak bir havluyu 1:1 oranında elma sirkeli suda nemlendirip ayaklarınıza sarıp 10dakika bekletiniz. Eğer, bu yöntem işe yaramadıysa en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir