Keten Tohumu Yağı Faydaları Saç ve Cilt Üzerine Etkileri

Bitkisel menşeli ürünlerin arasında yer alan keten tohumu yağı en fazla miktarda omega-3 ve omega-6 esansiyel yağ asidi içermektedir. Ek olarak, bu yağ vitamin ve mineral içermekte ve bunlar fosfor, A,E,B ve F vitaminleridir. Keten tohumu yağı faydaları saymakla bitmediği gibi bu nedenle, keten tohumu yağı hem dahili olarak hem de harici kullanmakta fayda var.

Keten tohumu yağı tiamin ve niasin bakımından zengindir. Bu maddeler pürüzsüz bir cilt, ince kırışıklıkları yok etmektedir. Cilt elastikiyetinden sorumlu elastin ve kollajen üretimini uyarır. Ayrıca, genişlemiş cilt gözenekleri, artan yağ içeriği ve iltihaplanma eğilimi için yararlıdır. Retinol, yağ bezlerinin çalışmasını normalleştirir, ten rengini düzeltir ve tahrişi hafifletir. Saç üzerine etkilerine bakacak olursak, düzenli kullanımı sonucunda  kafa derisinin yağ dengesini düzenlemeye, saçları güçlendirmeye, saç dökülmelerini önlemeye, uzamayı hızlandırmaya ve kepek oluşumunu engellemektedir. Kısacası kuru, donuk ve zayıflamış saç problemleri ile başa çıkmaktadır.

Bu etkili yağın kullanımını yakından bakalım isterseniz. Dahili ve harici kullanımları ve etkileri.

Keten Tohumu Yağı Faydaları Cilt Üzerine Etkili Maskeleri

Normal Cilt Tipi;

 • Süt ve mayayı karıştırarak yoğun macun kıvamına getirerek içine bir çay kaşığı keten tohumu yağı ve bir kaç damla kayısı yağı ekleyip iyice karıştırıp yüzünüze uygulayarak 20 dakika bekletiniz.
 • Bir yemek kaşığı yosun tozu, bir çay kaşı un, 1 adet yumurta sarısı, 2 çay kaşığı keten tohumu yağını iyice karıştırıp yüzünüze uygulayarak 20 dakika bekletiniz.
 • Bir yemek kaşığı keten tohumu yağı, bir yemek kaşığı ekşi krema, 1 adet yumurta sarısı, bir çay kaşığı ince rendelenmiş limon kabuğunu iyice karıştırıp yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletiniz.

Kuru Cilt Tipi;

 • 1 Çay kaşığı keten tohumu yağı, 1 çay kaşığı bal, 1 adet yumurta sarısını benmari usulüyle hafif ılıklaştırıp yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletiniz.
 • 1 yemek kaşığı ekşi krema, 1 çorba kaşığı salatalık püresi, 2 çay kaşığı keten tohumu yağı, 1 çay kaşığı deniz yosunu tozunu iyice karıştırıp yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletiniz.
 • 1 yemek kaşığı süzme peynir suyu, 1 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı havuç suyu ve 1 yemek kaşığı keten tohumu yağını iyice karıştırıp yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletiniz.

Yağlı Cilt Tipi;

 • 1 çay kaşığı keten tohumu yağı, 3 yemek kaşığı kefir, 1 yemek kaşığı buğday unu, 2 çay kaşığı limon suyu iyice karıştırıp yüzünüze uygulayarak 20 dakika bekletiniz.
 • 2 çay kaşığı keten tohumu yağı, 1 çay kaşığı süzme peynir suyu, 1 çay kaşığı ekşi krema iyice karıştırıp yüzünüze uygulayarak 20 dakika bekletiniz.
 • Yeşil yada mavi kili keten tohumu yağıyla 1:1 oranında karıştırıp deniz topalak yağı ekleyerek yüzünüze uygulayınız 15 dakika bekletiniz.

Cilt Sarkmaları;

 • İnce doğranmış dereotu ve yulaf ezmesi 1:1 oranında karıştırarak içine 1 çay kaşığı keten tohumu yağı ekleyerek sorunlu bölgelerinize uygulayıp 15 dakika bekletiniz.

Keten Tohumu Yağının Saç Üzerine Doğal Maskeleri

Tüm Saç Tipi;

 • Limon suyu ve keten tohumu yağını 2:1 oranında karıştırıp içine 1 adet haşlanmış yumurtayı ekleyip iyice ezerek karıştırıp saçınıza uygulayıp 10 dakika bekletiniz.
 • 1 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı keten tohumu yağını iyice karıştırıp saç diplerine masaj yaparak uygulayıp 15 dakika bekletiniz.
 • Orta boy soğanı ince ince doğrayınız, 1 yemek kaşığı bal, 3 yemek kaşığı keten tohumu yağı ekleyip benmari usulü ılıklaştırıp nemli saçlara uygulayıp 15 dakika bekletiniz.
🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir