Eksfoliyasyon İşlemi İle Ölü Deri Temizleme ve Cilt Soyma

Cilt ortalama 30 günde bir yeni hücrelere yer açmak adına ölü deri hücrelerini atmaktadır. Gelgelelim, bu ölü hücrelerin bazıları atılmadığı için kuru, pul pul dökülmeler ve tıkanmış gözeneklere yol açmaktadır. İşte, tam burada eksfoliyasyon devreye girerek bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Özellikle, tam bir temizlik adına cilt tipinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Yani, yağlı, kuru vs. cilt sorunlarının hep farklı çözüm yöntemleri vardır. Mesela, dermatolaga gittiğiniz de sorununuzdan önce nasıl bir cilt tipine sahipsiniz ona bakmaktadır. Ne gerek var ben peeling yaparak bu ölü hücrelerden kurtulurum demek tam anlamıyla temizlik olmadığı gibi cildi tahriş etmektedir.

Sadece, bu sorunlardan yüzümüz etkilenmemektedir. Genellikle, saç dipleri ve ayaklarımız da etkilenmektedir. Sonuç olarak, sizler için derlediğimiz bu yazımız da cilt tipinizi öğrenerek nasıl müdahele etmeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız. O zaman, cildimize nefes aldıralım.

eksfoliyasyon-yaptırmadan-önce-cilt-tipinizi-öğrenmelisiniz

Eksfoliyasyon İçin Hangi Cilt Tipi ?

Doğru peeling tekniği için cilt tipini bilmek çok önemlidir. Bu sayede, eksfoliyasyon işleminin tahriş riskini en aza indirgendiği gibi de en iyi sonuçları elde etmeye yardımcı olacaktır.

✔ Hassas Cilt
Cildiniz genellikle yeni ürünler kullandıktan sonra kaşınıyor veya tahriş oluyorsa, hassas cilt tipi olarak kabul edilmektedir. Bu durumda, BHA genellikle diğer kimyasal veya fiziksel yöntemlerden daha az tahriş edicidir.

✔ Normal Cilt
Diğer cilt tiplerine göre normal cilt temiz ve tahrişe daha az eğilimlidir. Kişisel tercihe bağlı olarak, bu cilt tipine sahip olan birçok kişi, herhangi bir peeling yöntemini uygulayabilir.

✔ Kuru Cilt
Adı üstünde, pullanma ve kaşıntılı bir cilt tipidir. Bundan dolayı, glikolik asit gibi AHA cildinizin yüzey tabakasına nüfuz ederek yeni cilt hücrelerinizin daha etkili bir şekilde nemlenmesini sağlar.

✔ Yağlı Cilt
Kuru cildin yanı sıra, parlak ve nemli görünümdedir. Gelgelelim, yağlı cilde sahip kişiler genellikle motorlu fırçalar gibi daha güçlü kimyasal ve fiziksel eksfoliyatörler kullanabilir.

✔ Karma Cilt
Hem yağlı hem de kuru cilt tipinin kombinasyonu görünümündedir. Bundan dolayı, her bölgeye ayrı ayrı müdahele gerekmektedir. Örneğin, bir gün yağlı bölgelere kimyasal peeling veya peeling yapılmalıdır. Ertesi gün de kuru bölgelere düşük seviyeli AHA uygulaması yapılmaktadır.

✔ Akne Eğilimli Cilt
Hafif ila orta derecede sivilceye yatkın cilt tipidir. Bundan dolayı, retinoidler, salisilik asit veya glikolik asit içeren ürünleri kullanabilirsiniz.

Peeling Neden Gereklidir ?

eksfoliyasyon-neden-yaptırmalıyım

Peeling, cildi etkili bir şekilde temizleme yöntemidir. Üstelik, fazla sebumu yok ettiği gibi de gözeneklerin tıkanmasını ve akne oluşumunu engellemektedir. Lakin, pul pul dökülme sürecinde, cildin yüzeyinde biriken ve soyulmaya neden olan eski ölü deri hücreleri çıkarmayı sağlamaktadır. Bu sayede, cildin yenilenmesini ve yeni hücrelerin gelişmesini hızlandırmaktadır. Aynı zamanda da, cildimizin pürüzsüz ve parlak olmasını sağlar. Cildin nefes almasını sağlamasından dolayı serum , maske ve yüz kremlerinin emilimini kolaylaştırmaktadır. Özellikle, ciltteki kan dolaşımını iyileştirmektedir. Aynı zamanda da, kolajen üretimini uyarmaktadır. Gençleştirici bir etkiye sahip olmasında dolayı kırışıklık oluşumunu engellemektedir.

Enzim Peeling Nedir ?

Hem hassas hem de kuru ciltler için harika bir eksfoliyasyon yöntemdir. Cildin doğal pul pul dökülmesini destekleyen meyve asitlerine (papaya, ananas) sahip olmasından dolayı doğal enzimler içermektedir. Çalışma prensibi, ölü hücreleri bulur ve emer, aynı zamanda da cildi nemlendirdiği gibi de temizler. Sonuç, ilk uygulamadan sonra bile farkı görürsünüz.

Eksfoliyasyon Kimyasal Peeling Uygulaması

eksfoliyasyon-sayesinde-sivilceden-kurtulabilirsiniz

Yağlı ve akneye meyilli ciltler için uygun bir yöntemdir. Bunun yanı sıra, kuru ve hassas ciltler için uygun bir yöntem değildir. Özellikle, cildin yenilenme ve gençleşme sürecini başlatan AHA ve BHA gibi meyve asitlerini içermektedir. Kısaca, ölü cilt hücrelerinin bir tabakasının çıkarılması işlemidir.

Mekanik Peeling Nedir ?

Kuru, yağlı ve karma ciltler için uygundur. Özellikle, jel veya krem kıvamındadır. Ölü hücreleri cilt yüzeyinden mekanik olarak uzaklaştırmak adına kahve, tuz ve şeker içermektedir. Bundan dolayı hassas bir cildiniz varsa daha küçük parçacıklara sahip ve yumuşak bir peeling yöntemi seçmeniz gerekmektedir. Yüz peelingi yanı sıra boyun, topuk ve dirsek gibi pürüzlü ciltler için de idealdir.

Peelingten Sonra Ne Yapılır ?

Eksfoliyasyon işlemi sonrası, yani cildin üst tabakası kaldırılmasından dolayı, dış etkenlere karşı daha hassas hale gelmektedir. Bundan dolayı, besleyici ve nemlendirici kremler kullanınız. Cildinizin daha fazla suya ihtiyacı olmasından dolayı daha fazla su tüketiniz. Cildin kaldırılmasından dolayı da güneşe çıkmayınız. Lakin, çıkmanız gerekirse SPF 30 ve daha yükse UV krem kullanınız. Son olarak da, peeling işlemleri arasında önerilen aralıkları izleyiniz. 

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir