Aralıklı Oruç Yeni Diyet Modeli ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı

Bu yazımız da, sağlıklı bir şekilde nasıl kilo veriliri anlatacağız. İlk olarak, aralıklı oruç diyetinin diğer deyişle intermittent fasting bize ne yarar sağlamaktadır. Aslında bu diyet günlük yemek yeme alışkanlıklarınızı sınırlı bir zaman dilimine yaymaktadır. Yani, günün geri kalanında yemeden aç olarak geçirilmektedir. İkinci olarak, din anlamında yorumlayacak olursak tabi biz müslüman aleminin bildiği mübarek ramazan ayı zamanında tutulan oruç gibi değil. Tutamazsanız 61 gün cezası da yok isterseniz vazgeçebilirsiniz.

Üstelik aralıklı oruç, kilo vermenize yardımcı olmak için kalori alımını sınırlandırmanın popüler bir yöntemidir. Bu da birden fazla hastalığı önlediği gibi de daha uzun ve sağlıklı yaşamanıza yardımcı olacaktır. Ancak bilimsel araştırmalara göz atacak olursak, açlık esnasında insülin seviyesinin azalmasından dolayı, yağ yakımı gerçekleşmektedir. Aynı zamanda da büyüme hormonu seviyesini yükselttiği gibi de vücudun hücresel onarım sürecini hızlandırmaktadır. Yani vücuttaki sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlar.

Sonuç olarak, oruç diyeti normal bir diyet yapmaktan zor görünse de zamanla bünye alıştıkça daha kolay olacağını göreceksiniz. Diğer diyetlere nazaran kısa vadede cevap vermektedir. Diğer diyetlere sadık kalsanız bile, uzun vadede olmasından dolayı vazgeçilmesidir. Önemli olan kısım beslenme sorunu değil, davranış değişikliği sonucudur. Geçelim popüler oruç diyetimize…

intermittent-fasting-diyetinin-faydaları-nelerdir

Kişi yiyecek tüketmediğinde insülin seviyesi düşer. Açlık döneminde, insülin seviyesinin düşmesi, hücrelerin enerji olarak depolanan glikozu serbest bırakmasına neden olur. Sonuç olarak aralıklı orucun düzenli olarak tekrarlanması kilo kaybına neden olmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

  • Hücrelerin ve Hormonların İşlevini Değiştirir

Oruç esnasında vücudunuz önemli hücresel onarım süreçlerini başlatır. Sonuç olarak depolanan vücut yağını daha erişilebilir hale getirmek için hormon seviyelerini değiştirir.

  • Kilo Vermenize ve Göbek Yağı Eritmenize Yardımcı Olur
Aralıklı oruç tutmak, metabolizmayı hızlandırırken daha az kalori tüketmenize yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermek ve göbek eritmek için oldukça etkili bir araçtır.
 
  • İnsülin Direncini Azaltarak Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltır
Oruç tutmak insülin direnci için faydaları olduğu gibi de kan şekeri seviyelerinde etkileyici bir düşüşe yol açar.
 
  • Vücuttaki Oksidatif Stresi ve İltihabı Azaltır
Vücuttaki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmaktadır. En önemlisi, yaşlanmaya ve birçok hastalığın oluşmasına karşı faydalıdır.
 
  • Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır
Oruç kan basıncı, kolesterol seviyesi, trigliserit ve iltihaplı belirteç gibi kalp hastalığı için çok sayıda risk faktörünü iyileştirmeye yardımcı olur.
 
  • Beyin Sağlığı ve Alzheimer Hastalığı İçin Faydalıdır

Aralıklı oruç tutmanın en önemli faydası kuşkusuz beyin sağlığı üzerine etkisidir. Sonuç olarak, yeni nöronların büyümesini artırır ve beyni hasardan korur. Aynı zamanda da alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucudur.

  • Ömrü Uzatır
Sıçanlarda yapılan araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın, sürekli kalori kısıtlamasına benzer şekilde yaşam süresini uzattığını göstermiştir.

Yağ yakımı yaklaşık 12 saatlik açlıktan sonra başlar ve 16 ila 24 saatlik açlık arasında artar.

Aralıklı Oruç Saatleri ve Yöntemleri

en-sık-uygulanan-aralıklı-oruç-saatleri

Yukarı da görsel de belirttiğimiz gibi en güncel yöntemleri paylaştık. Fakat bu yöntemlerin günlerini ve saatlerini kendi düzeninize göre uygulayabilirsiniz.

Diyet Yapan Ünlüler

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’in kızı Buse Terim doğum sonrası, 83 kiloya çıkmasından sonra, aralıklı oruç diyeti sayesinde 58 kiloya düşerek, 25 kilo vermiştir.

Kendince 16/8 intermittent diyeti ile gerek kahvaltıyı gerekse de akşam yemeğini kaldıran, Halle Berry , Hugh Jackman , Nicole Kidman ve daha nice ünlüler kilo vermek ve çekici görünmek için bu diyeti uygulamaktadırlar.

5-2-yöntemi-olan-aralıklı-oruç-diyeti-yapan-ünlüler

Jennifer Lopez seksiliğini, Benedict Cumberbatch zekasını fasting diyeti 5:2 yöntemine borçlu olabilir.

günde-bir-öğün-aralıklı-oruç-diyeti-uyguluyan-ünlüler

Wim Hof saygıdeğer Guinness rekorlar kitabına adını yazdırmış olan buz adam lakaplı adam ve Georges St. Pierre yani kısa adıyla gsp bu görünüme, güce günde 1 öğün yemek yiyerek mi sahip oluyor diye düşünenler var mı acaba? Çünkü yukarıda resimlerini gördüğünüz ünlüler if diyeti yapıyorlar.

twitter-ve-square-CEO-jack-dorsey-aralıklı-oruç-diyeti-yapıyor

Twitter ve Square CEO Jack Dorsey hafta içi yemek yiyerek ve hafta sonları aralıklı oruç tutarak 5:2 yöntemini uygulamaktadır. 

Sizde Yapabilirsiniz!

if-diyeti-diğer-adıyla-aralıklı-oruç-ile-öncesi-sonrası

Sadece kilo vermek için değil uzun ve sağlıklı yaşam için

oruc diyeti yapmalısınız!

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir