Tırnak Uzatma Yöntemi Evde Kolay Yolları ve Bakımı

Tırnak uzatma yöntemi evde yapmadan almamız gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler, mesela koruyucu lastik eldivenler olmadan ev kimyasalları ile temas etmemeye özen gösteriniz. Tırnak plakasının aşırı soğumasını önlemeye çalışın, çok soğuk havalarda eldiven takın. Nemlendirici kremleri ellerinize kullandığınız gibi tırnaklarınıza da uygulamaya özen göstererek ellerinizin yanında tırnaklarınızın da nemli kalmasını sağlayınız.

Tırnakların durumuna göre, sadece bakım olarak değil, aynı zamanda sağlık durumunu da izleyebilirsiniz. Mesela, solgun tırnak plakaları vücutta A, B ve E vitaminlerinin eksikliğini gösterebilirken, tırnaklardaki enine şeritler doğrudan gastrointestinal sistem sorunlarına işaret etmektedir. Çok hızlı tırnak uzaması hormonal problemleri gösterirken, ancak çok yavaş uzama da metabolik bozuklukları göstermektedir.

Sonuç olarak sağlıklı tırnak pembe görünümde ve tırnak plakası parlak bir yapıda olmalıdır. Sağlık uzatma kısmına gelirsek bu belirttiğimiz yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz. 

El ve Tırnak Banyosu

Ilık veya sıcak bir suya farklı kombinasyonlar ekleyerek hazırladığınız banyo ile tırnak bakımı ve sağlığı için en etkili yöntemlerden birisidir.

 • Tuz Banyosu

  Tırnakları olumlu yönde etkileri sağlar ve güçlendirmeye yardımcı olan en popüler banyolardan biriside deniz tuzu bazlı bir banyodur. Bu kombinasyonu yapmak için ılık suyun için bir kaç yemek kaşığı deniz tuzu eklemeniz yeterli olduğu gibi tırnaklarında sarılık sorunu olanlar ise bu kombinasyona limon suyu eklemeniz ve 5 - 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi haftada iki ila üç kez yapmanızı öneririz.

 • Yağ Banyosu

  Kırılganlığı ortadan kaldıracak ve beslemek adına etkili kombinasyon hint yağı ve zeytinyağını ılık suya ekleyip 5 - 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi haftada iki ila üç kez yapmanızı öneririz.

Tırnak Uzatma Yöntemi Evde Yapabileceğiniz En Etkili Yağ Banyosu

Tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını sağladığı gibi de tırnak yapısını güçlendirecek bu yağ banyosunu beğeneceğinizden eminiz.

 

 • 10ml. buğday tohumu yağı
 • 10ml. jojoba yağı
 • 2ml. limon veya portakal yağı
 • 2ml. gül yağı

 

 • Ilık suya bu yağ kombinasyonları ekleyip 5 – 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi haftada bir kez yapmanızı öneririz.

El tırnaklarına bakım yapıldığı kadar da ayak tırnaklarına da bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz. Mantar gibi enfeksiyonların en çok rastlanıldığı bölge ayaklardır. Bunun en başlı sebeplerden biriside hava geçirmez ayakkabılar nedeniyle sürekli ve yüksek nemdir. Mantar ayak sağladığını etkilediği gibi ve tırnaklarımızda haliyle bu durumlardan etkilenmekte kırılganlık ve kalınlık artışı gibi vb. gibi sorunları en aza indirmek için evinize gelir gelmez ayakları günlük olarak soğuk suda yıkamanız ve çorapsız olarak durmanızı iyi olacağı gibi de hafta da bir kez dahi tuzlu ılık suyun içinde ayaklarınızı beklettikten sonra besleyici kremle masaj yapmanız ayak sağlığınız için en önemli adımlardan bir kaçıdır.

Dıştan Müdahelenin Yanında İçten de Müdahele Etmek de Önemlidir

Tırnak bakımınızında beslenmeninde çok önemli rolü vardır.

 • A vitamini karaciğer, havuç, otlar ve bitkisel yağda bulunur.
 • C vitamini turunçgiller, lahana, brokoli ve kuş üzümünde bulunur.
 • B vitamini ıspanak, deniz yosunu ve filizlenmiş buğdayda bulunur.
 • Eser elementler denizli ürünleri, baklagiller, fındık ve süzme peynirde bulunur.

Yukarı da saydığımız vitamin ve eser elementlere sahip gıdalara yönelik beslenmelere dikkat ederek tırnak bakımınıza içten katkıda bulunabilirsiniz.

Tırnak Uzatma Yöntemi Evde Yapabileceğiniz Tırnak Maskesi Tarifleri

 • Çiğ patatesi soyup, lahana yaprağını mutfak robotundan geçirdikten sonra için ekşi krema ekleyerek karıştırınız.  Karışımda 15 dakika parmaklarınızı bekletiniz. Nemli bir pamuk yardımıyla parmak uçlarınızı silerek. 5 dakika kadar ılık süt içinde parmaklarınızı bekletiniz.
 • Yumurta sarısı, 1’er tatlı kaşığı bal, limon suyu ve keten tohumu yağını karıştırıp parmaklarınızı yarım saat bu karışımda bekletiniz.

Parafini benmari usulü eriterek içine 5 damla E vitamini damlatınız. Parafin orta sıcaklığa geldiğinde parmaklarınızı bu karışıma batırıp çıkararak 20 dakika bekleyiniz.

Her zaman...

A, E vitaminleri içeren bir el kremini yoğun bir tabakada tırnaklarınıza uygulayın ve gece boyunca bırakın.

Blogaraj

Bizi takip edin ve yorum yapmayı ihmal etmezseniz seviniriz.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir