Yer Elması Ev Yapımı Maske İle Cilt Sorunundan Kurtul!

Bu yazımız da cilt durumunu iyileştirmek adına yapılan ev maske yapımı tarifinden bahsedeceğiz. İlk olarak bu sebzenin isimlerinden bahsedelim. Bunlar çin patatesi, kudüs enginarı, toprak armut olarak anılmaktadır. Ancak, bizim ülkemizde ise yer elması olarak adlanılmaktadır. İkincisi, kök sebzenin tarihine bakacak olursak, geçmişi 18. yüzyıla dayanmaktadır ve Kuzey Amerika’dan günümüze kadar gelmiştir. Üstelik, bu olağan üstü sebze kozmetik ve yiyecek sektöründe kullanılmaktadır. 

En önemli kullanım alanı ise, kozmetik sektörüdür. Yani cilt durumunu iyileştirmesi ve yaşlanma karşıtı krem yapımında yer elmasından faydalanılmaktadır. Fakat, başlığımızda da belirttiğimiz gibi faydalarının yanında da, ev yapımı maske olarak kullanımını ele alacağız. Yani doğal kozmetik ürününden yana olanları ilgilendiren bir konu olacak. Üstelik, bazı kişiler kozmetik sektörü yerine genelde evde cilt bakımı ile ilgilenmektedirler. Bunun nedeni ise, içeriğine eklenen malzemelerin düşük maliyet ve doğal olmasından dolayı tercih sebebi olmaktadır. Sonuç olarak bu içerikleri de aslında kozmetik sektörü de kullanmaktadır. Ancak, sadece uzun ömürlü olması vs. gibi nedenlerden dolayı içeriğine kimyasal maddeler mecburen girmektedir.

Aslına bakacak olursak, gerek kozmetik , gerekse doğal kozmetik kullanmanın nedeni ise, güzel veya yakışıklı kalmak diyebiliriz. Sonuç olarak, genç kalmak desek daha doğru olur. Fakat, Bu istekleri gerçekleştirmek adına sadece maske olarak değil, yiyecek olarak tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu sebzenin vücuda faydaları yadsınamayacak derecededir. O zaman, haydi okumayı seven değerli ziyaretçilerimiz bu kudüs enginarının özelliklerini daha ayrıntılı ele alıp güzelleşelim, yaşlanmayalım…

Yer Elmasının Tarihçesi

Kaşif-samuel-de-champlain-keşif-sırasında-bulmuştur
 • Yer elması adını Brezilya’da ” Tupinambas ” isimli bir kabileden almıştır. Çünkü İngilizce karşılığı ” topinambur ” olduğu gibi de Fransızca’da ise ” topinambour ” olarak telafuz edilmektedir.   
 • Bu sebze Kanada’dan, 17. Yüzyılda Kaşif Samuel de Champlain tarafından getirtilmiştir.
 • Yer elması aslında Kuzey Amerika‘ya özgü bir sebzedir.
yer-elmasının-insan-vücuduna-ve-cilde-faydaları-nelerdir

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir ?

 • Şeker Seviyesini Düşürür

Yer elması tatlı bir sebzedir. Fakat, nişastalı liflere sahip olmasından dolayı, kan şekeri seviyelerindeki ani artışları durdurmaktadır.

 • Kilo Aldırmaz

Patatesten daha düşük glisemik indeks skoruna sahiptir. Sonuç olarak, kilo aldırmaz. Bunun nedeni ise mükemmel bir iştah kesici olmasıdır. Yani, hızla midenin dolu olduğuna dair sinyal vermesine neden olmaktadır. Böylece fazla yemek veya atıştırma arzusunu ortadan kaldırmaktadır.

 • Bağırsak Dostu ve Temizleyici

Yer elması sindirime yardımcı olmaktadır. Yani bağırsak geçişini düzenlemesinden dolayı kabızlığa iyi gelir. İçeriğinde yüksek seviyede bulunan polisakkarit ve inülin sayesinde, kolonda yaşayan zararlı bakterileri yok eder. Bu içeriklerin en önemli özelliği ise, bağırsak florasını ve faydaları bakterileri korur. 

 • Kansızlığa İyi Gelir

Yer elmasının içeriğinde bulunan demir sayesinde, kandaki hücrelerin oksijen akışını teşvik etmeye yardımcı olmaktadır.  Sonuç olarak, bu harika sebze kansızlığa karşı savaşır.

Yer Elması İle Demir Gibi Olabilirsiniz!

yer-elmasının-içeriğinde-bulunan-protein-ile-demir-gibi-olabilirsiniz

Yer elması protein , demir , amino asit , lif , organik asit , pektin gibi uzun bir liste halinde vitamin ve mineral içermektedir. Üstelik, B1 vitamini sayesinde enerji verdiği gibi de yine içeriğinde bulunan potasyum sayesinde kasların güçlenmesini desteklemektedir.

Yer Elmasının Cilde Faydası Nelerdir ?

yer-elmasının-cilt-üzerine-faydalari-ve-maske-tarifleri
 • Kırışıklıkları yumuşatır.
 • Antioksidan seviyeye sahiptir.
 • Sivilce ve iltihaba karşı etkilidir.
 • Cilt tonunu gözle görülür şekilde iyileştirir.

Yer Elması İle Yüz Maskesi Yapımı Tarifleri

yaşlanma-karşıtı-için-etkili-sebze-yer-elmasıdır
 • Kırışıklığa Karşı Gençleştirici Maske Tarifi
 • 3 adet yer elması
 • 1 yemek kaşığı ekşi krema
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
İlk olarak yer elmasını ince rende ile rendeleyiniz. Sonra, diğer kalan tüm malzemeleri ekleyiniz. En önemlisi, önceden temizlenmiş cilde bu karışımı uygulayınız.
Karışımı 20 dakika bekletip, yüzünüzü ılık suyla durulayınız.
Bu prosedürü, haftada 2 kez olmak üzere 3 hafta boyunca uygulayınız.
 • Yağlı Ciltler İçin Maske Tarifi
 • 2 yemek kaşığı ince rendelenmiş yer elması
 • 2 yemek kaşığı süt
İlk olarak, yukarı da belirttiğimiz malzemeleri iyice karıştırınız. Yine bu maskeyi, önceden temizlenmiş cilde karışımı uygulayıp, 20 dakika bekletiniz. En önemlisi, yüzünüzü ılık suyla değil soğuk suyla durulayınız.
yer-elması-ile-yapılan-kuru-cilt-maske-tarifi
 • Kuru Ciltler İçin Maske Tarifi
 • 2 yemek kaşığı ince rendelenmiş yer elması
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
İlk olarak, rendelenmiş yer elmasını ezerek püre haline getiriniz. Üzerine zeytinyağını ekleyip iyice karıştırınız. Yine, önceden temizlenmiş cilde karışımı uygulayıp, 20 dakika bekletiniz. Bu karışımda zeytinyağı olmasından dolayı,  yüzünüzü ılık suyla durulayınız.
 • Sivilce İçin Maske Tarifi
 • 2 yemek kaşığı ince rendelenmiş yer elması
 • 1 yemek kaşığı bal
İlk olarak, rendelenmiş yer elmasını ezerek püre haline getiriniz. Üzerine bal ekleyip iyice karıştırınız. Yine, önceden temizlenmiş cilde karışımı uygulayıp, 20 dakika bekletiniz. En önemlisi kısım, yüzünüzü soğuk suyla durulayınız.

BONUS! Yer Elması İle Hazırlayacağınız Vitamin Deposu Salata Tarifi

Bu harika vitamin deposu salata sizi kendinize getirecektir. İlk olarak yer elması , havuç , ve salatalığı küp küp doğrayınız. Üzerine ise maydanoz , kişniş ve dereotu ekledikten sonra, üzerinde zeytinyağını gezdiriniz.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir