D Vitamini Eksikliği Covid-19 Seyrini Zorlaştıran Faktördür

Sağlıklı kemik yapısı için D vitamini çocuklar ve yetişkinler için çok önemli bir faktördür. Çocuklar da D vitamini eksikliği raşitizme yetişkinlerde ise kemiklerin yumuşamasına haliyle kırık riskinin artmasına neden olmaktadır. Bilimsel araştırmalar sonucu D vitaminin eksikliği bağışıklık bozuklukları, enfeksiyona karşı artan duyarlılık, belirli kanser türlerinin gelişimi ve kardiyovasküler hastalıkların kaynaklanacağını belirtmiştir. Bu vitamin ayrıca hem erkekler hem de kadınlarda üreme süreçlerinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

D vitamininin sağlık için en önemli faktörlerden biri olduğunu bilmenizi isteriz. Sık görülen semptomlar sürekli bir yorgunluk hissi, depresif ruh hali, yaraların yavaş iyileşmesi, fiziksel bir efor sarfetmeseniz bile kas ağrısı ve saç dökülmesi gibi sorunlar belirti verir. Tabi ki burada yazılana göre hemen bu vitaminim eksik diyerek kendi teşhisinizi koymadan önce bir doktora danışmanız gerekmektedir. Eğer ki koyulan tanı D vitamini eksikliği ise, doktorunuzun ilaç takviyeleri yanı sıra sofranıza bir balık yani deniz ürünleri, mantar, yumurta, yulaf ve peynir ekleyebilirsiniz. Ayrıca açık hava şöyle içinize derin derin nefesi çekerek spor,
ve ve olmazsa olmaz sabah 10 ve akşam 16:00 güneşe şöyle bir kendinizi gösteriniz. Güneş ışınlarında bol bol D vitamini olduğunu biliyorsunuzdur…

Bu vitamini daha detaylı ele alarak inceleyelim ve neler yapacağımıza bir bakalım… Çünkü bu pandemi sürecinde en çok ihtiyacımız olan bu D vitaminini dengede tutarak bağışıklık sistemimizi güçlendirelim.

güneş-ışınları-d-vitamini-eksikliği-için-en-etkili-yoldur

D vitamini eksikliği her zaman tehlikelidir, ancak aslında pandemi sürecinde COVID-19 seyrini zorlaştıran olası bir faktör olduğunu unutmayınız.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Depresyonda mısın? Kilo mu alıyorsun? Seksle ilgilenmeyi bıraktın mı?

Büyük olasılıkla testosteron üretimini uyaran ve kolesterolü seks hormonlarına dönüştüren D vitamini eksikliği yaşıyor, olabilirsin!

Güçsüz Tırnaklarım ve Kemiklerim Var

kırılgan-tırnak-ve-kemik-d-vitamini-eksikliği-neden-olur

D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfor değişiminde rol oynadığı gibi dengesini korur. Hatta kalsiyum emilimi için çok gereklidir. Eksikliği kemiklerin, dişlerin ve tırnakların durumunu doğrudan etkiler ve yaralanma ve hasara karşı daha savunmasız hale gelirler.

Sık Sık Hastalanıyorum

D vitamininin en önemli işlevlerinden biri de katelisidin üretimidir. Vücudun enfeksiyonlar ve iltihaplarla savaşmasına yardımcı olan antimikrobiyal bir peptiddir. Eksikliği bağışıklık sistemi zarar görmesinden dolayı soğuk algınlığı ile baş etmek çok daha zor olacaktır.

Canım Seks Yapmak İstemiyor

cinsel-soğukluk-nedeni-d-vitamini-eksikliği-neden-olabilir

D vitamini ile libido arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Eksikliğinden dolayı cinsel soğukluk yada seks arzusunda azalma oluşur.

Depresyondayım…

D vitamini eksikliğinin bir kişinin zihinsel durumunu etkiler ve depresyona neden olur. Haliyle de sürekli yorgunluk hissi oluşur.

Kafamda Kentsel Dönüşümler… Az Önce Yemek Yedim Ama Yine Acıktım

D vitamini , beyine tokluğu bildiren leptin hormonunun yani iştah hormonu etkinliğini artırır. Haliyle eksikliğinden kaynaklanan kötü ruh hali veya duygusal sıkıntı, genellikle aşırı yemeye ve dolayısıyla kaçınılmaz kilo alımına yol açar.

Ne Yapacağım Ben… Neler Oluyor Bana?

d-vitamini-eksikliği-sonucu-ne-yapabilirim

İlk başta doktorunuzun önerdiği devit 3 damla gibi özel vitaminleri almanın yanı sıra, diyetinize D vitamini açısından zengin yiyecekler eklemelisiniz. Güneşli bir günde dönün yüzünüzü güneşe açın kollarınızı 15-20 dakika namaste ile şarj olunuz.

BİLİYOR MUSUNUZ? 

D Vitamini antioksidan ve önemli bir güzellik vitamini , kilo vermekten, bağışıklıktan ve hatta gözlerdeki parlamadan sorumludur.

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir