D Vitamini Eksikliği Covid-19 Seyrini Zorlaştıran Faktördür

Sağlıklı kemik yapısı için D vitamini çocuklar ve yetişkinler için çok önemli bir faktördür. Özellikle , çocuklar da D vitamini eksikliği raşitizme yetişkinlerde ise kemiklerin yumuşamasına hatta kırık riskinin artmasına neden olmaktadır. Bilimsel araştırmalar sonucu D vitaminin eksikliği bağışıklık bozuklukları, enfeksiyona karşı artan duyarlılık, belirli kanser türlerinin gelişimi ve kardiyovasküler hastalıkların kaynaklanacağını belirtmiştir. Üstelik , bu vitamin hem erkekler hem de kadınlarda üreme süreçlerinin düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Görüldüğü gibi D vitamini sağlık için en önemli faktörlerden biridir. Sık görülen semptomlar eksikliği sonucunda kendi göstermektedir. Bu semptomlar ise sürekli bir yorgunluk hissi , depresif ruh hali , yaraların yavaş iyileşmesi , kas ağrısı ve saç dökülmesi gibi sorunlardır. Ayrıca , burada yazılana göre hemen bu vitaminim eksik diyerek kendi teşhisinizi koymadan önce bir doktora danışmanız gerekmektedir. Koyulan tanı D vitamini eksikliği ise gelgelim , doktorunuzun ilaç takviyeleri yanında sofranıza deniz ürünleri , mantar , yumurta , yulaf ve peynir ekleyebilirsiniz. Ayrıca spor ve egzersiz yapmalısınız. Özellikle , 10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşe şöyle bir kendinizi gösteriniz. Çünkü , güneş ışınlarında bol bol D vitamini olduğunu biliyorsunuzdur.

Sonuç olarak , bu vitamini daha detaylı ele alarak inceleyelim ve neler yapacağımıza aklımızda bulunduralım. Çünkü , bu pandemi sürecinde en çok ihtiyacımız olan bu D vitaminini dengede tutarak , bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz.

güneş-ışınları-d-vitamini-eksikliği-için-en-etkili-yoldur

D vitaminin eksikliği her zaman tehlikelidir, ancak aslında pandemi sürecinde COVID-19 seyrini zorlaştıran olası bir faktör olduğunu unutmayınız.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Özetle , Depresyonda mısın? Kilo mu alıyorsun? Seksle ilgilenmeyi bıraktın mı?

Çünkü , büyük olasılıkla testosteron üretimini uyaran ve kolesterolü seks hormonlarına dönüştüren D vitamini eksikliği yaşıyor, olabilirsin!

Güçsüz Tırnaklarım ve Kemiklerim Var

kırılgan-tırnak-ve-kemik-d-vitamini-eksikliği-neden-olur

Üstelik , D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfor değişiminde rol oynadığı gibi dengesini korumaktadır. Hatta , kalsiyum emilimi için çok gereklidir. Sonuç olarak , eksikliği kemiklerin , dişlerin ve tırnakların durumunu doğrudan etkilemedir. Hatta , yaralanma ve hasara karşı daha savunmasız hale gelir.

Sık Sık Hastalanıyorum

Özelllikle , D vitamininin en önemli işlevlerinden biri de katelisidin üretimidir. Sonuçta , vücudun enfeksiyonlar ve iltihaplarla savaşmasına yardımcı olan antimikrobiyal bir peptiddir. Yani , eksikliği bağışıklık sistemi zarar görmesinden dolayı soğuk algınlığı ile baş etmek çok daha zor olacaktır.

Canım Seks Yapmak İstemiyor

cinsel-soğukluk-nedeni-d-vitamini-eksikliği-neden-olabilir

Açıkcası , D vitamini ile libido arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Kısacası , eksikliğinden dolayı cinsel soğukluk yada seks arzusunda azalma oluşur.

Depresyondayım…

Ne yazık ki , D vitamini eksikliğinin bir kişinin zihinsel durumunu etkiler ve depresyona neden olur. Haliyle de , sürekli yorgunluk hissi oluşur.

Kafamda Kentsel Dönüşümler… Az Önce Yemek Yedim Ama Yine Acıktım

D vitamini , beyine tokluğu bildiren leptin hormonunun yani , iştah hormonu etkinliğini artırır. Hatta , eksikliğinden kaynaklanan kötü ruh hali veya duygusal sıkıntıdan dolayı aşırı yemeye neden olmaktadır. Dolayısıyla , kaçınılmaz kilo alımına yol açmaktadır.

Ne Yapacağım Ben… Neler Oluyor Bana?

d-vitamini-eksikliği-sonucu-ne-yapabilirim

Öncelikle ,  doktorunuzun önerdiği devit 3 damla gibi özel vitaminleri almanın yanı sıra, diyetinize D vitamini açısından zengin yiyecekler eklemelisiniz. Özellikle , güneşli bir günde yüzünüzü güneşe dönün ve açın kollarınızı 15-20 dakika namaste ile şarj olunuz.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

1 Response

  1. Cumhur dedi ki:

    Güzel bilgileri emeginize saglik devamini bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir