Kişnişin Faydalarını Oku ve Tüket Gerisini O Halleder!

Tıbbi amaçlar için, kişniş çok eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır. Çok eski zamanlar dememizin bir nedeni var. Arkeologların Mısır Çocuk kral olan Firavun Tutankhamun mezarından, kişniş tohumu kalıntıları bulmuş olmasıdır. General Pliny Kişnişin faydalarını ve nerelerde kullanılacağını iyi bilmektedir. Hatta yazılarında bunlardan bahsetmiştir. Mesela, Bal ve kişniş tohumu ile hazırlamış olduğu karışımı yanıklar ve hastalıklı testislerin tedavisinde kullanıldığını, hatta bu karışımın içine anne sütü eklendiğinde göz hastalığını iyileştirebileceğini belirtmiştir. Ayrıca yazılarında Mısır’da tohumların yılan ısırığı için panzehir olarak hazırlandığını yazmıştır. İsrail halkının Mısır topraklarında çektiği acıların anısına Yahudilerin Paskalya Bayramı zamanında yemeleri gereken acı bitkilerden birisidir.

Geçmişten günümüze geçecek olursak, farklı bir aroma ve kokusu sayesinde yemeklerde, hatta tuzlu hamur işlerinde kullanılmasına rağmen  parfümeri ve alkollü içecekler imalatında da kullanılmaktadır. Tohumları uçucu yağlar açısından
zengin olmakla birlikte içeriğinde bulunan A, C vitaminleri, azotlu maddeler, nişasta, şeker ve mineral elementler içermektedir. Bu elemenentlerden dolayı ilaç endüstrisi sindirim problemleri gastrit,mide ülseri ve duodenum ülseri gibi rahatsızlıkları
gidermek adına bitkisel preparatların hazırlanmasında kullanmaktadır. Kişnişin başlıca etkisi sindirim ve idrar sistemi üzerine olmasının yanında da ruh halini iyileştirir, depresyonla mücadeleye yardımcı olabilmektedir.

Merheme kişniş yağı eklendiğinde bu karışım romatizmal ağrıların tedavisi için kullanılmaktadır. Antik Mısır’da, hipokratın yazdığı gibi saygı değer bir ilaç kişniş,
bizlere daha nasıl faydaları varmış göz atalım.

tutankhamun-mezarından-kişnişin-tohumu-çıktı

Kişniş, bağışıklık güçlendirici, antikanser, antiinflamatuar ve nöroprotektif etkiler gösteren antioksidanlarla doludur.

Kişnişin Faydaları Nelerdir ?

Kalp Sağlığına Birebir Kisniş

Kişnişin faydaları arasında harika bir kalp dostu olmasıdır. Adeta bir idrar söktürücü gibi davranarak vücudunuzun fazla sodyum ve suyu atmasına yardımcı olur. Sonuç olarak kan basıncını düşürmekte ve kalp sağlığına yardımcı olmaktadır. Kan basıncının yanında LDL (kötü kolestrol) düşürdüğü gibi de, HDL (iyi kolestrol) artırarak kalp dostu bir sebze olduğunu göstermektedir.

Sindirim ve Bağırsak Sağlığı İçin Kısnıs Tüketmelisiniz

Kişnişin yine bir dost olduğunu söyleyebiliriz. Bağırsak dostu bu nimet, şişkinlik ve bağırsak rahatsızlığı gibi rahatsız edici sindirim semptomlarını azaltabilmektedir. Ayrıca bazı kişilerin yani bünyeye bağlı olmakla birlikte iştahını artırabilir.

Kan Şekeri Düşürmeye Yardımcı Bitki Kisnis

kişnişin-kan-şekeri-düşürme-üzerindeki-etkisi

Yapılan deneyler sonucunda, kişniş tohumlarının şekerin kandan alınmasına yardımcı olan enzim aktivitesini teşvik ederek kan şekerini düşürmüştür. Yine Benzer bir çalışma, aynı dozda kişniş tohumu özütünün diyabetli hayvanlarda kan şekerini düşürdüğünü ve insülin salınımını artırdığını gözlemlenmiştir. Kişniş ne kadar da şekeri düşürse de, düşük şeker sorunu olan kişilerin bu sebzeyi tüketmemesi iyi olur.

Afrodizyak Etkisi Sayesinde Libido Artırıcı Kişniş

Kişnişin doğal bir afrodizyak olmasından dolayı, libidonun yükselmesini sağlamaktadır. Eski Mısır uyarıcı ve meniyi artırmak için şaraba kişniş eklerlermiş. 

Acaba;

Bu ilginç mısır duvar resimleri kişnişten sonra mı oldu ? 

Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi olan Kleopatra her şeyi kişnişe mi borçlu?

Kişniş Cilt Sorunlarına Devadır

Aş otu, dermatit gibi hafif döküntüler ve yaşlanma karşıtı (anti aging) dahil, birçok cilt sorununa karşın içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir.

Kişnis Bağışıklık Güçlendiricidir

Hücresel hasarı önleyen antioksidanlar bakımından zengin olan bu sebze, vücudumuzda ki iltihaplar ile mücadele eder. Bağışıklık dostu bu yiyeceği mutfağınızdan eksik etmeyiniz.

Kışnış Beyin Sağlığınızı Korumaya Yardımcı Olur

kişnişin-beyin-dostu-olduğunu-biliyormuydunuz

Parkinson veya Alzheimer gibi birçok beyin rahatsızlığı beyinin iltihaplanması ile ilişkilidir. Bağışıklık güçlendiren antioksidanlar gibi de kişnişte bulunan antioksidanlar sayesinde beyin iltihabını azaltır. Ayrıca hafızayı geliştirir ve anksiyete semptomlarını azaltma konusunda  da yardımcı bir besin kaynağıdır.

Kışniş Enfeksiyonlara Karşı Savaşır

enfeksiyon-yokedici-kişnişin-olmazsa-olmazıdır

Kişnişin içeriğinde bulunan bileşik Dodecenal, gıda zehirlenmesi ve Salmonella rahatsızlığından dolayı ortaya çıkan patojenlerle savaşmaya yardımcı olmaktadır.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir