Depresyona İyi Gelen Yiyecekler İle Ruhunuz Şenlensin!

İlk olarak, depresyona iyi gelen yiyecekler nelerdir ? Sorusunu cevaplamadan önce, bu besinleri tüketmezsek vücuda ne gibi etkiler sağlar onu ele alalım. Bu durum, mevsimsel depresyon semptomu ile ruhumuza işlenmektedir. Özellikle, gündüz saatlerinde uyuşukluk ortaya çıkar haliyle ruh hali de düşer ve haliyle, konsantre olmak zorlaşır.

Özetle, kısa gün ışığı saatleri ve sonbahar gibi Dünya’nın doğal biyoritmleri vücuttaki değişikleri harekete geçirmektedir. Mesela, sevinç ve mutluluk hissinde önemli rol oynayan bir nörotransmiter olan serotonin üretimi azalmaktadır. Aynı zamanda da, uyku hormonu olan melatonin üretimi artar ve uyuşukluk hali kendini göstermektedir. Özellikle, düşük D vitamini seviyeleri başta olmak üzere diğer vitamin eksikleri olan kişiler daha yüksek risk altındadır. Bununla birlikte, geç saatlere kadar uyumamak ve uzun süreli stres yaşayan kişileri de kapsamaktadır.

Görüldüğü gibi, ruh halimizin de ilgiye ve besinlere ihtiyacı vardır. Özellikle, depresyona ne iyi gelir sorusunun cevabına, hadi hep birlikte bu besinleri ve içeriklerini daha detaylı ele alalım.

depresyonun-belirtileri-nelerdir

Ruhunuza Desteğin Sinyalleri Nelerdir ?

Aslında, bedenimizin ihtiyacı olduğu gibi de ruhumuzun ihtiyaçları da vardır.
Peki bu sinyaller nelerdir dersek;

– Depresif bozukluklara eğilim
– Sürekli yorgunluk durumları
– Uykuya dalmada zorluk
– Kansızlığa yatkınlık
– Sürekli kafein ihtiyacına duyulması
– Tırnak, saç ve cilt durumunun bozulması

Depresyona İyi Gelen Yiyeceklerin İçerikleri Neler Olmalıdır ?

depresyona-iyi-gelen-yiyecekler-ile-birlikte-tuz-kullanımı

Depresyona iyi gelen yiyecekler ile tuz tüketimi önemlidir. Fakat, tansiyon v.b hastalıklarda dikkat edilmelidir. Mesela, tiroid bezinin çalışması için iyot gereklidir. Bunun karşılığında, metabolizmayı doku solunumu uyarır ve vücut ısısını düzenlenmektedir. Özellikle, bir yetişkin için günlük iyot dozu 150 mcg’dir. Emilim için yani, iyotu selenyumla birlikte semptomlar ortadan kalkıncaya dek tüketmenin yanında, birikme kabiliyetine sahip olmasından dolayı en fazla üç ay tüketilmelidir.

d-vitamini-ruh-hali-ve-hafıza-üzerine-iyi-etkilere-sahiptir

İltihap azaltıcı özelliğile D vitamini, vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olmaktadır. Üstelik, ruh halini ve hafızayı iyi yönde etkilemektedir. Ama, bir yetişkin için önerilen günlük doz 600-800 IU geçmemelidir. Ayrıca, eksikliği olan yetişkinler 1000 ila 4000 IU tüketmelidir. Bunda da, jelatin kapsüllerdeki yağda çözünen vitamin formunu tercih edebilirsiniz.

depresyona-iyi-gelen-yiyecekler-ve-magnezyumun-önemi

Magnezyum sinir sisteminden sorumludur. Bunun yanında, kan basıncını, kan gevşemesini, kan şekerini ve uyku kalitesini etkilemektedir. Ne yazık ki, yetersiz beslenme alımı nedeniyle çoğu insan magnezyumdan yoksundur. Kapsül formunun yanında da, Magnezyum Sülfat Banyosu yapabilirsiniz. Bunun için, bir yetişkin için 400-500 gr. Epsom tuzu yeterli olacaktır.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler
ve B Vitamininin Önemi

b-vitamini-eksikliği-ruh-halinizde-sorunlar-yaratir

Depresyona iyi gelen vitamin hapları arasında B vitamini büyük rol oynamaktadır. Üstelik, B vitaminin eksikliğinden dolayı yorgunluk, sinirlilik durumu, bağışıklık düşmesi ve ruh hali azalmaktadır. Fakat, B vitamininin sınıfları vardır. Bunlar ise, B2 yeni sinir hücrelerini oluşturmasının yanında kırmızı kan hücreleri olgunlaştırmaktadır. B3 vitamini iyi bir ruh halini korumaya yardımcı olmasıyla birlikte, tritofanın emilimini desteklemektedir. B5 ise pantotenik asit,adrenal bezlerin çalışmastırır haliyle, dolaylı
olsa da stres direncini artırmaktadır. B6 vitamini magnezyumu emmesinden dolayı gerekli bir vitamindir. Hamile ve emziren kadınların olmazsa olmazı B12 vitamini eksikliği sonucun da doğum sonrası depresyon ve yorgunluğa neden olmaktadır. Sonuç olarak, B vitamini kompleksi son baharın sonlarında tüketilirse özetle, pilin yeniden şarj olmasına yardımcı olacaktır.

Depresyona İyi Gelen Yiyeceklerinin İçeriğinde Olmazsa Olmazı

çinko-magnezyum-ile-birlikte-tüketildiğinde-depresyona-iyi-gelir

Adeta, depresyona iyi gelen vitamin etkisi diyebiliriz. Çünkü, magnezyum ile birlikte güçlü bir antidepresan olan ZINC depresyon sırasında iyileşme de kullanılmaktadır. Üstelik, çinko, kortizol salınımı desteklemesinden dolayı stres tepkisini düzenlemektedir. Ayrıca, yetersiz tiroid fonksiyonu durumunda vazgeçilmezdir. Çinko vücutta birikmemesinden dolayı günlük rahatlıkla kullanabilmektedir.

Depresyona-iyi-gelen-yiyecekler-içeriğinde-demir-olmasının-önemi

Kan testi sonucunda, düşük ferritin ve hemoglobin genelde anemi yada demir deposunun neredeyse boş olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, anemi kendi başına karakteristik semptomlara yol açmaktadır. Bunlar ise, kalp çarpıntısı, kas güçsüzlüğü, yorgunluk, oksijen eksikliği ve baş dönmesi gibi v.b sorunlar ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, anemi yada demir eksikliğinden dolayı Demir taksiveyisi alınması gerekmektedir. Ama, vücutta demir birikmesinden dolayı doktor tavsiyesi şeklinde
tüketilmelidir.

Depresyona-iyi-gelen-yiyecekler-içeriğinde-demir-olmasının-önemi

Tükenmişlik sendromu ya da adrenal yorgunluk sendromu tedavisinde OMEGA-3 iyileşme rejiminin bir parçasıdır. Aynı zamanda, egzersiz ve spor vitaminin etkisi yardımcı olmaktadır. Fakat, vitamin ve takviyeden en iyi şekilde yararlanmak için, uygun şekilde emildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Sonuç olarak, doktorların tavsiye ettiği depresyona iyi gelen ilaçlar yanında da bol bol balık tüketebilirsiniz. 

🦉Nasıl Buldun ?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir