Kasık Mantarı (Tinea Cruris) – Kaşınmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Son Bulur!

Halk arasında apış arası mantarı olarak adlandırılsa da, kasık mantarı olarak bilinen bu illet nemli ve sıcak bölgelerde yaşamakta olan yada sporcusundan, memuruna kadar bu mantar kime bulaşacağı belli olmamaktadır. Çoğunlukla, erkekler de oluşsa da, kadınları da bir o kadar da etkilemektedir. O tatlı, tatlı kaşıntı durumu da bu mantarların coşmasına ve haliyle artmasına neden olmaktadır. Aslında, sadece kaşımak da değil ilk başta belirttiğimiz gibi sıcak ve nemli ortamı sevmesi, aşırı terleme sorunu olanlar, sporcular ve aşırı kilolu kişiler kasıklarda kaşıntı problemi ile ilk tanışan kişiler oluyor. 

Aslında, sadece bu kişilerin yanı sıra, kasık bölgesini nemli bırakanlar, dar giyinmeyi sevenler, pamuklu iç çamaşır giymeyenler diye örneklemelerle saymakla bitiremeyiz. Biz bu illeti kaptık artık defedelim yada hiç değilse birazcık olsun kaşınmaktan kurtulayım diyen sen! Şimdi kaşınmayı bırak ve bütün dikkatini bu yazıya vermeni tavsiye ederiz. Çünkü, bu yazımızı arkadaş çevremiz de bu mantardan muzdarip olan kişilerin nasıl savaşlar verip yok ettiklerini yada kontrol altına aldıklarını dinledik, derledik ve sizlerle paylaşmak istedik. 

Ben bundan kurtulmak istiyorum ve kontrol istemiyorum! dediğinizi duyar gibiyiz fakat, kontrol kısmı mantar gibi çoğalmak deyimini duymuşsunuzdur. İşte bu yüzden kontrol şart diyoruz. Tabi ki kasıkta kaşıntı probleminden dolayı olmazsa olmaz doktorlarımıza danışıp reçete edilen kasık mantarı ilacı olan ne varsa kullandığınız halde. Hala değişen bir şey olmadığı için denemekten asla zarar görmeyeceğiniz alternatif tıp sistemine hoşgeldiniz.

Sarımsak antibiyotik ilacın yerine derler. Bu yüzden, sarımsağı yemeğinize dahil edin. Hatta, bir alerjen durumunuz yoksa günlük bir diş sarımsağı yutunuz.

Kasık Mantarı Nasıl Kontrol Edilir ?

görseldeki-gibi-lezyonlarınız-varsa_kasık-mantarınız-var-demektir

Bölgenin nemli kalmamasını sağlayınız. 
Dar kıyafet ve iç çamaşır giymekten kaçınmalısınız.
Alkol bazlı ürünleri sorunlu bölgeye kullanmayınız.
Günlük duş almayı ihmal etmeyiniz.
Bebek pudrası kullanınız.

  • Mantar yani maya şekeri çok sever. Bundan dolayı, şekerli alkolsüz içecekler (kola, gazoz, v.b) içmemelisiniz. Bunun yanı sıra da, bal, şekerleme, çikolata, tatlı, bisküvi, kek v.b. Sonuç olarak, şekerli içecek ve yiyeceklere ara vermelisiniz.

Vitamin ve Probiyotik Takviyeleri

etkili-destekleyici-tinea cruris-yani-kasık-mantarı-tedavi-yöntemleri

✔ Vitamin

Başlıkta da belirttiğimiz gibi, mantar düşük bağışıklık fonksiyonun göstergesidir. Bundan dolayı, A,C,E vitaminleri, çinko, koenzim Q10, ve selenyum gibi antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin sayısını azaltmaya yardımcı olmaktadır. 

✔ Probiyotik

Bifidus Acidophilus probiyotik takviyeleri bağırsakta zararlı bakterilere karşı bir bariyer oluşturmaktadır. Aynı zamanda da, normal ve sağlıklı floranın yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak, asidofil takviyesi bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücudun mantar enfeksiyonlarına karşı direncini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Kasık Mantarı İçin İyi Gelecek Bitkisel Çözüm ve Yöntemler

kasık-mantarı-en-çok-erkeklerde-görüldüğü-gibi-kadınlarında-sorunudur

✔ Çay Ağacı Yağı

Doğal antifungal özelliklere sahip olmasından dolayı, genellikle kasık mantarı dahil olmak üzere farklı mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

✔ Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik özelliği sayesinde, mantarı öldürmeye ve enfeksiyonun hızla yayılmasını durdurmaya yardımcı olmaktadır. Üstelik, enfeksiyonlu bölgeden ekstra nemin çekilmesine sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

✔ Zeytin Yaprağı Çayı

Kasık mantarına neden olan, mantarı ortadan kaldırmaya yardımcı olan antifungal ve antimikrobiyal özellikler içermektedir. Aynı zamanda da, mantar gibi illet olan corona virüs illetinde bağışıklık destekleyici olduğunu kanıtlanmıştır. Bununla ilgili  olan zeytin yaprağı çayının faydaları yazımızı da inceleyebilirsiniz. 

✔ Kabartma Tozu

Etkili bir ev ilacı olan kabartma tozu, enfekte olmuş bölgelerde ki nemi azaltmaya yardımcı olarak mantarın gelişmesini ortadan kaldırmaktadır.  Üstelik, daha hızlı iyileşme için gerekli olan cildin pH seviyesini nötralize etmeye yardımcı olmaktadır.

✔ Hindistan Cevizi Yağı

Cilt üzerine etkileri yadsınamayacak derecede olan bu hindistan cevizinin yağı enfeksiyona neden olan mantarı yok etmeye yardımcı olan antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

✔ Soğan

Soğanda bulunan antibiyotik, mantar ve iltihap önleyici özelliğe sahip olmasından dolayı, kaşıntı ve mantarı ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

BONUS!
İlginç Bir Yöntem

Şaşıracağınız etkili bir yöntemdir kendileri. Aslında, marka belirtmek istemezdik ama diğerleri yapana kadar en iyisi biziz modun da ilerlemesinden dolayı, bu markayı ele aldık. Kısaca, Listerine ağız çalkalama suyu faydası ağzımızda oluşan bakterileri yok etmesidir. Sonuç olarak, kasık mantarına çözüm olacak bir yöntemdir. Bir pamuğa sürüp deneyebilirsiniz. Üstelik, zararından çok yararı olacağını göreceksiniz.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir