Nordik Diyeti Şüphesiz Akdeniz Diyeti Gibi Sağlıklı Bir Diyet Modelidir

Bu yazımız da, en sağlıklı diyet modellerinden biri olan nordik diyeti ve akdeniz diyeti modellerine değineceğiz. Bu iki modelin en önemli özelliğinin bir çok ortak noktası olmasıdır. Haliyle, ne kadar da ortak yön olsa da farklılıkları da olmaktadır.
Mesela, bir örnek verecek olursak nordik kanola yağı kullanırken akdeniz ise zeytinyağı kullanmaktadır. Aslında, zeytinyağı kokusundan dolayı çoğu yemek de kullanılmasa da akdeniz diyetinin olmasa olmazı olduğu gibi de salataların vazgeçilmezidir. Nordik diyetinin vazgeçilmezi de kanola yağıdır. Fakat, bu yağın olmazsa olmazı orta ateş olması önemlidir. Ortak noktalara değinecek olursak, iki diyet sistemin de kepekli tahıl, fasulye, fındık, baklagiller, otlar, deniz ürünleri, sebze ve daha fazla meyve tüketilmesi adına diyet listesi bu gıdalardan oluşturulmaktadır. Fakat, akdeniz diyetinin ve nordik diyetinin asıl temeli sağlıklı beslenme olsa da nordik diğer adıyla iskandinav diyeti modelinin kökeni vikinglilerin beslenme alışkanlığına dayanmaktadır. Gerek film, belgeseller de gerekse de kitaplar da vikinglerin güçlü ve kudretli oluşu sanırım bu besinlerden kaynaklanmaktadır. Eeee, ne demişler can boğazdan gelir. Gücün yanı sıra da, kuzey insanlarının daha mutlu birey olduğu bilinmektedir. Aslında, yediğimiz yada yemediğimiz gıdalar haliyle ruh halimizi de etkilemektedir. Bununla ilgili bir yazıyı daha önce paylaşmıştık. Diyet listenize bahsedilen bu gıdaları ekleyerek sağlığın yanında ruhunuzu da şenlendirebilirsiniz. Bkz. Depresyona İyi Gelen Yiyecekler İle Ruhunuz Şenlensin! Sağlık konusuna gelirsek, aslında iki perhiz modeli sağlıklı ve organik yiyecekleri barındırmaktadır. Fakat, yeni nordik diyeti beslenme söz konusu olduğunda akdeniz diyetine kıyasla daha üstündür. Mesela, nordic diet besin zincirleri yüksek kolestrol, trigliserit ve kardiyovasküler hastalıkların vermiş olduğu zararları azaltabilmektedir. Akdenizlilerin vazgeçilmezi zeytinyağı seçimi ise kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar bakımından zengindir.
Aslında, bu iki diyeti harmanlanıp birleştirilse harika bir diyet modeli çıkacak gibi görünüyor. Siz ne dersiniz ? Zaten, akdenizin beslenme alışkanlığını gerek diyetisyenlerden gerek internetten biliyorsunuzdur. Kuzeylilerin yani bu güçlü vikingler nelerle beslendiğini inceleyelim.

Nordik Diyeti Hakkında

Kim bu kuzeyliler ve bu beslenme eğilimini hangi ülkeler uygulamaktadır. Danimarka’da 2004 yılında ortaya çıkan yeni nordik diyetini İzlanda, İsveç, Norveç ve Finlandiya’da uygulanmaktadır. Peki beslenme ilkelerinin en önemli şartları, kullanılan ürünlerin tazeliği, mevsimsel durumları ve organik olmasıdır. Bunların yanında da, gıda israfını en aza indirgemek ve katkılı ürünlerin kullanılmamasıdır. Böylelikle, bu ilkeler İskandinav diyetinin temeli oldu. Hatta, Kopenhang şehrinde bulunan Noma restoranı bu beslenme ilkelerini benimseyerek Noma diyeti diğer adıyla nordik diyetinden oluşan menüsünü müşterilerine sunmuştur.

Hepsini detaylandırmak yerine, bir kaç önemli gıda grubuna yer vermemizin nedeni, nordik diyeti için önemli olan herşeyin doğal olması gerekmektedir. Gelgelelim, günümüz şartların da artık doğal veya katkısız ürün bulabilmek asıl mesele zaten.

Meyveler;

Egzotik meyvelerin adı bile yok gerçi kuzeyden bahsediyoruz egzotik meyve bulamadıkları için mi yada başka bir nedenden dolayı mı? Diyetin en başını çeken elma ardından kızılcık, cloudberries, yaban mersini, bataklık bekçisi gibi doğal orman meyveleri yer almaktadır. Bunları, hem taze hem de tatlılar da kullanmaktadırlar.

Tahıllar;

Her türlü unlu mamulleri glisemik indeksi yüksek olan beyaz buğdaydan üretilen un yerine tam tahıldan veya kepekli tahıllardan yapmaktadırlar.

Et ve Balık;

Yukarı da ülkeleri saydığımız da sizin de burnunuza buram buram balık kokusu geldi mi? Kuzey ülkelerin de balık olmazsa olmazdır. Haliyle bu balık türü de elbette somon türleri ve alabalık tercih edilmektedir. Zaten, bilmeyen yoktur Norveç somonu harika bir lezzettir. Balığın yanında da, et olarak sığır eti kullanılmaktadır. Bu gıdalar sayesinde, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko ve selenyum eser elementlerinden faydalanmış olunmaktadır.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir