Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Toksin Atıcı Taze Zeytin Yaprağı Çayı

Bu yazı dizimizde zeytin yaprağı çayının faydaları yanı sıra bir yaprağın içeriğinde nelerden oluştuğunu anlatacağız fakat anlatmadan önce zeytinin ağacının tarihçesinden bahsetmek istiyoruz.

Yunan kültürü ve yaşamı ile bu kadar yakından ilişkili olan zeytin ağacı ilk olarak Akdeniz bölgesinde ortaya çıktı. Zeytin yaprağı çayı , zeytin ilk kez MÖ 15. yüzyılda yetiştirildiğinden beri eski Yunan uygarlığının temelini oluşturmuştur. Antik Yunan çağından bu yana insanlar, çay olarak da demlenen zeytin ağacının yapraklarını geleneksel bir ilaç olarak kullanmışlardır.

Yunan bilim adamları zeytin yaprağını araştırmaları sonucu içeriğinden demir, çinko, selenyum, krom, C vitamini, beta-karoten ve çok çeşitli amino asitler içerdiğinin sonucuna varmışlardır. Ayrıca kan basıncını düşürme üzerindeki etkisine dair klinik kanıtları bulunmaktadır. Zeytin yaprağında bulunan aktif bileşenin oleuropein adı verilen aktioksidan özelliğine sahiptir. Dünya geneli tarafından bilinen altın çayı verilen bu çayı içiniz içiriniz diyerek gelelim tariflerimize ve yararlarına…

zeytin-yaprağı-çayı-tarifi-ve-zeytin-yaprağı-çayının-faydaları

Zeytin ağacının bu dünyaya verilmiş en yararlı ağaç olduğunu söyleyebilir miyiz? Evet kesinlikle söyleyebiliriz! 

Bu ağacın meyvesini kahvaltılarımıza eşlik eden ekmek, peynir ve zeytin… Salatalarımızın olmazsa olmazı limon, nar ekşisi ve zeytin yağı…
Bağışıklığı güçlendirmek adına yaprağından yapılan sağlık deposu çayı..

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

toksin-atıcı-zeytin-yaprağı-çayının-faydaları

Kutsal bir ağaç olan zeytin ağacı, sağlık ve uzun ömürün sembolü olmasının sebebi meyvesinden, yaprağına kada şifa niteliğinde olmasıdır. Zeytin yaprağı çayının faydaları ve en önemli bir kaç faydasından bahsedecek olursak;

 • Artrit: Osteoartrit nedeniyle iltihaplanmayı ve eklem şişmesini azaltır.
  Nasıl? Vücutta iltihaplanmaya neden olan enzimlerin üretimini durdurarak
  ağrıyı azaltmasıdır.
 • Diyabet: Zeytin yaprağı özü, hastalığa yakalanma eğilimi olan kişilerde obezite riskini azaltmaya yardımcı olur. Polifenoller şeker üretimini engeller ve kanda artmasını engeller. Polifenoller ayrıca diyabetik öncesi kişilerde kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.
 • Beyin fonksiyonu : Araştırmalar sonucu, zeytin yapraklarındaki en faydalı bileşik olan oleuropeinin demans riskini azalttığını göstermiştir.
  Ayrıca dejeneratif beyin hastalıkları olan kişilerde bilişsel bozukluk insidansını azalttığı bulunmuştur.
 • Anti-kanser: Kanserin özelliklerinden biri olan anjiyogenezi yani yeni kan damarlarının oluşmasını engeller.  Zeytin yaprağının antioksidan ve anti-anjiyojenik özellikleri kanser hücresi metastazını durdurur. Zeytin yaprağı ekstresi, meme kanseri, mesane kanseri ve beyin kanseri gibi iyileştirici
  özelliklerinden dolayı çeşitli kanser türlerini önlemek için de kullanılabilir.
 • Kalp sağlığı: Zeytin yaprağı ekstresi kolesterolü düşürür ve tansiyonu düzenleyerek koroner kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.
  Araştırmalar, zeytin yaprağı ekstraktının yüksek yağlı bir diyetle ilişkili kalp hastalığı riskini tersine çevirebileceğini göstermiştir.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Arasında Yer Alan İçeriğinden Bulunan Doğal Antioksidan Yada Antioksidanların Baş Tacı Hidroksitirosol

doğal-antioksidan-hidroksitirosol-ve-zeytin_yaprağı_çayının_faydaları

Hidroksitirosol yeryüzündeki en güçlü doğal antioksidanlardan biridir. ve bu güç zeytin ağacına verilmesi bunu kutsal bir ağaç yapmaz mı?

Hidroksitirosolün etkisi yeşil çayın etkisinden 10 kat, koenzim Q10 molekülünden 3 kat daha yüksektir.  Yine bu güç zeytin ağacının yapraklarına bahşedilmiştir.

Antioksidan özelliğinin yanında saymakla bitmez faydalarından bir kaçı;

 • Eklemlerdeki enflamatuar değişiklikleri en aza indirir.
 • Kardiyovasküler sistem hastalıklarına yardımcı olur.
 • Sinir sistemi üzerinde anti-stres etkisi sağlar.
 • Cilt hastalıklarını, kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini önler.
Biliyor muydunuz?
Kozmetiklerin olmazsa olmazı antiage yani yaşlanma karşıtı ajanı hidroksitirosol sayesinde etki sağlıyor.

Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Bu Kadar Sıra Tarifinde

sağlığın-altın-çayı-zeytin-yaprağı-çayının-faydaları-ve-tarifi

2-3 adet zeytin yaprağı üzerine sıcak su 3-4 dakika bekletip. Yaprakları çıkarıp ister limon isterseniz sade olarak günde 2 defa olmak üzere içebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken sıcak suda bekletme süresi en fazla 7 dakika olmalıdır. 

Hazırlaması basit etkisi yukarı da yazdıklarımızdan daha fazla olan bu etkili çayı sağlık adına denemelisiniz…

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir