Doğa Konuşuyor Doğa’nın Dili Olsa Ancak Bu Kadar Olurdu

Su Bize Sesleniyor

Seslendirme
Blogaraj
Kaynak
Conservation International
Çeviri
Meteorolojik Araştırmalar Kulübü

Doğa Konuşuyor dinlememiz de fayda var çünkü, su kıtlığı sorununu çözmek, sürdürülebilir kalkınmanın özüdür. Bu değerli kaynağı gelecek nesiller için korumak için hemen harekete geçmeliyiz.   

Ben suyum.
İnsanlar için sıradan bir şeyim. Çantada keklik olarak gördükleri bir şeyim.
Benden o kadar çok var ki. Onların sayıları da gün geçtikçe artıyor.
Dağlara yağmur olarak düşerim. Oradan nehirlere ve akarsulara…
ve sonunda okyanusla buluşurum.

Böylece döngü tekrar başlar. Şu anki halime dönüşmem tam 10.000 yılımı aldı. Ama insanlara göre,sadece suyum. Sıradan bir şey. 
Sayıları milyarlara ulaşınca beni artık nerede bulacaklar? 
Kendilerini nerede bulacaklar? 
Uğruma savaşlar mı yapacaklar?

Her şeyin uğruna, yaptıkları gibi. Her zaman bir seçenek vardır. Ama bu tek seçenek değil. Doğanın insana ihtiyacı yoktur. İnsanın doğaya ihtiyacı vardır.

Doğa Konuşuyor - OKYANUS

Seslendirme
Blogaraj
Kaynak
Conservation International
Çeviri
Meteorolojik Araştırmalar Kulübü

Doğa Konuşuyor dinlememiz de fayda var çünkü, Okyanusların kirlenmesi küresel, çok katmanlı ve temel bir sorundur, hiç kimse bununla başa çıkamaz, ancak Dünya’da 7.5 milyar insan var ve eğer her birimiz sorumluluğumuzu fark edersek, kayıtsız kalmayacağız ve okyanusun temizliğinin korunmasına küçük bir katkıda bulunacağız. O zaman büyük bir felaketi önleyebiliriz. Birlikte okyanus ile arkadaş olalım!

Ben okyanusum.
Ben suyum. Ben bu gezegenin çoğuyum. Onu ben şekillendirdim. Her akıntı, her bulut, ve her yağmur damlası. Hepsi bana geri döner. Öyle ya da böyle, burada yaşayan her canlının bana ihtiyacı var.
Ben kaynağım. Her şeyin içinden sürünerek çıktığıyım. İnsanlar mı? Farklı değiller. Benim onlara hiçbir borcum yok. Ben veririm. Onlar alır. Ama ben her zaman geri alabilirim. Bu, her zaman bu şekilde oldu. Bu, onların gezegeni değil. Hiç olmadı. Asla olmayacak. Ama insanlar, paylaştıklarından fazlasını alıyorlar. Beni zehirliyor, sonrasında onları beslememi bekliyorlar. Bu şekilde yürümez.
Eğer insanlar doğada benimle birlikte, benim sayemde varolmak istiyorlarsa, onlara beni yakından dinlemelerini öneririm.
Bunu sadece bir kere söyleyeceğim. Eğer doğanın sağlığı korunmazsa, insanlar hayatta kalamaz. Bu kadar basit. İnsanlar var olmuş olmamış, benim umurumda değil. Ben okyanusum. Eskiden tüm gezegeni kaplardım. ve gerekli olursa tekrardan kaplayabilirim. Söylemem gerekenler bu kadar.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir