Kudret Narı Ne İşe Yarar Faydaları ve Kullanımı

Kudret narı latincede ısırma anlamına gelen momordica adını almıştır. Çünkü kabuğu hayvan ısırıklarına benzetilmektedir. Bu tropikal meyve bal kabağı familyasından olan salatalık ve kabakların bir akrabasıdır. Peki kudret narı ne işe yarar peki yararları olduğu kadar zararları var mıdır ? Bunlara geçmeden önce bu meyveyi biraz tanımanızı isteriz. 

Çin , Afrika , Güney Amerika , Hindistan ve Karayipler momordica yani acı kavunu, acı limon veya acı kavun olarak adlandırdıkları bu tropikal meyveyi  yetiştirmektedirler ve sağladığı olağanüstü faydaları sayesinde tüketmektedirler. Bu meyveyi yeşil olarak yada tam olgunlaşmış yani turuncu renge dönünce birbirinden farklı yöntemlerle tüketiyorlar. Farklı yöntemler diyorum çünkü meyveyi alıp direk o dış kabuğundaki ısırık izlerine bende ısırık izlerimi ekleyip ısırıp yerim derseniz maalesef olmuyor acı bir tada sahip olunca damakta haliyle iyi bir tat bırakmıyor. Acı derken bizim acı biber kıvamında değil tabi… Bize göre bir nevi turunçgil diyebiliriz aslında yemezsin reçelini yaparsın. Bu görüntüsü ilginç meyvede işte değişik yöntemlerle tüketiliyor. 

Türkiye’de kudret narı olarak adlandırılan içindeki çekirdeklerde nara benzemiyor değil hani… neyse işte bakalım nelere kudretli… 

Kudret narı olgunlaştığında yani turuncu renge geldiğinde eti acı olur. Bu nedenle zeytinyağı ve bal ile tüketilir. Ama olgunlaşmamış meyveler yani yeşil renkte tadı salatalığa benzemesinden dolayı direk tüketilir.

Kudret Narı Ne İşe Yarar ve Faydaları

Yaprakları Yüksek tansiyon, soğuk algınlığı, öksürük, çeşitli ağrı türleri vb. şeker hastalığından muzdarip olanlar için önemli olan insülin üretimini, şeker seviyelerini düzenler.
Kudret narlı bitkisel çay faydaları nasıl ve ne işe yarar bilemeyiz ama direk meyvenin yapraklarını kurutarak kaynar suda bekletip içerseniz daha yararlı olacağı kanısındayız.

Kudret narı tohumu faydaları Bağışıklık sistemini güçlendiren, hemoglobin seviyelerini yükselten ve kolesterol seviyelerini düşüren yağlı yağlar ve karoten bakımından zengin olmasından dolayı gastrit , ülser, karaciğer hastalıklarına şifa niteliğindedir.

Meyvesi Kan damarlarını temizler, vasküler hastalık ve kalp hastalığı riskini azaltır, görüşü iyileştirir ve normalleştirmeye yardımcı olduğu gibi de kanser hücrelerinin aktivitesini baskılamaya yardımcı olur. 

Aynı zaman doğal viagra olan cennet meyvesi afrodizyak etkisi sağlamaktadır.
Kan dolaşımını artırması ve temizlemesinden dolayı cinsel gücü artırmaktadır.

Kudret Narı Hazırlama

Kudret narı fayda sağlamasının yanı sıra olgunlaşmış mevyenin acı tadını geçirmek ve saklamak adına bu yöntemleri izleyebilirsiniz.

Bu kudretli nar çok miktarda vitaminle doludur. A, B, E, F , PP vitaminlerinin yanı sıra askorbik asit , organik asitler, amino asitler, flavonoidler ve alkanoidler içerir.

DİKKAT!
Regl ve hamilelikte döneminde asla bu meyveyi tüketmeyiniz. Kullanmadan öncede hekiminize başvurunuz.

Kudret narı doğal bir ilaçtır. Toksinleri, çeşitli yabancı patojenleri uzaklaştırdığı gibi vücudu mükemmel şekilde temizler. 

Kudret narı bal karışımı (sol) 1 ay civarı karanlık ve serin ortamda beklettikten sonra sabahları aç karnına 1 tatlı çay kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır. Kudret narı zeytinyağı karışımı (sağ) 1 ay bekletilmesi de yeterli olmaktadır fakat 6 ay kapalı ve serin yerde bekletilmesi daha da sağlıklı olabileceği söylenmektedir. Her iki koşul da sabahları yine aç karna 1 tatlı kaşığı tüketilmesi yeterlidir.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir