Saç Dökülmesini Azaltmak İçin Tabağınızda Olması Gereken 9 Yiyecek

Saç dökülmesini azaltmak kulağa imkansız gibi gözüküyor ki stres, yorgunluk, iklim değişikliği, vücuttaki vitamin eksikliği, hormonal seviyelerdeki değişiklikleri göz önünde bulundurursak daha karmaşık bir hal alır.

Halbuki kalın, sağlıklı, bakımlı saçlar, kadınlar için sağlık ve güzellik belirtisi, erkekler içinde kendine güven faktörlerinden biri olduğunu bildiğimiz halde kendimize bakmak yerine boş veriyoruz. Çok zor bir şey değil aslında, sadece  dıştan baktığımız kadar da içten de bakmamız gerekiyor. Yani kısaca beslenme alışkanlıklarımıza biraz düzen gerekiyor.

Dengeli beslenme, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır. Kalıtımınızı ve genetik materyalinizi değiştiremeyebilirsiniz, ancak saçınıza içten dışa güçlenmenize yardımcı olacak bazı yiyecekleri diyetinize dahil edebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Azaltmak Adına Soframızda Yer Alması Gereken 9 Harika Yiyecek

Yumurta
Protein, biotin, çinko, demir ve diğer minerallerde yüksektir. Zengin ve güçlü saçlar istiyorsanız, yumurta sizin için en iyi besindir. Ayrıca yumurta sarısını pürüzsüz saçlar için maske olarak kullanabilirsiniz.

Mercimek
Saç derisinin sağlığına katkıda bulunan ve saç büyümesini artıran elementler, protein, demir ve çinko bakımından zengindir.

Balık
Balık yağı saç, cilt ve görme için faydalı olduğu bilinmektedir. Balık saçınız için ihtiyacı olan Omega 3 yağ asitlerinin doğal kaynağı olan yağlar içerir.

Havuç
A Vitamini’nin bir bileşeni olan beta karoten içerir. A Vitamini saç derisinin nemlenmesine ve sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı saç derisi sağlıklı saçlara yol açar.

Yulaf
Kahvaltıda yulaf tüketirseniz, sağladığı enerjiye ek olarak, aynı zamanda da sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Yulaf lifli, demir, Omega 3 yağ asitleri ve çinko, güçlü saçlarınızın olmasına yardımcı olan elementler içerir.

Ceviz
Protein, vitamin, magnezyum ve kalsiyum bulunur. Bu bileşenler saç derisini beslemeye ve hasar görmüş saç köklerini onarmaya yardımcı olur.

Ispanak
Demir, beta-karoten C, E ve K vitaminleri, kompleks B vitaminleri, selenyum, çinko, magnezyum ve kalsiyum içeriği yüksektir. Kalsiyum eksikliği nedeniyle saç dökülmeniz varsa, diyetinize ıspanak ekleyin.

Yoğurt
Protein ve sağlıklı saç köklerini sunan diğer besinler açısından zengindir. Bu besleyiciler kafa derisinin altındaki kan akışını uyarır ve sağlıklı saç büyümesini destekler. Yumurtada olduğu gibi, yoğurtu saç maskesi olarak kullanabilirsiniz.

Et
Yağsız eti diyetinize dahil etmeye çalışın. Saçların yenilenmesi için çok önemli olan proteinler bakımından zengindir. Saç, bir çeşit protein olan keratin’den yapılır. Bu nedenle düzenli yağsız et, sağlıklı ve güçlü saçlar için ihtiyacınız olan protein miktarını sağlar.

Saç dökülmesi ve saç dökülmesini azaltmak karmaşık bir sorundur bu nedenle de kapsamlı bir şekilde ele alınması gerekir. Şampuanlar, maskeler ve merhemler tüm besin maddelerini saç köklerine getiremez. Bu, yalnızca içeriden dengeli bir vitamin-mineral kompleksi kullanılarak yapılabilir.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir