Kegel Egzersizleri Sayesinde Daha Sıkı Pelvik Taban Kasları

Kadınların ve erkeklerin üreme yeteneklerini geliştirmek için, günümüzde pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi amaçlayan özel bir kompleks olan Kegel egzersizleri aktif olarak kullanılmaktadır. Ünlü Amerikalı jinekolog Arnold Kegel tarafından
bulunan bu kegel tekniği, ayrıntılı olarak incelenerek tıbbi uygulamalarda tanıtılmıştır. Hem erkekler hem de kadınların uygulaması gereken bu egzersizi doktorlar, daha kaliteli seks ve idrar kaçırmamak için önermektedir.

Kadın ve erkeklerin pelvik taban kaslarının anatomik yapısında temel farklılıklar yoktur. Kegelin egzersizlerini hedeflediği ana kas kasık ve sakral kastır. Omurganın tabanını kasık kemiğine bağlar. Bu kas, pelviste bulunan tüm organları destekleyen
bir hamak görünümündedir. Kegel jimnastik kompleksinin ana görevi bu özel kası güçlendirmek olduğundan, egzersiz, cinsel bozukluklar da dahil olmak üzere genitoüriner sistemin birçok problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Doktorlar tarafından bile tavsiye edilen bu egzersizi sizde evinizde rahatlıkla yapabilir. Sorunlardan kurtulabilirsiniz dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise
doğru nefes almakla başlayarak, Egzersiz sırasında uyluk iç kasları ve karın kasları dahil edilmemelidir. İstenilen kasları belirlemek ile başlanmalıdır.
Hadi bulalım ve bu kasları çalıştırmaya başlayalım.

Kegel Egzersizleri Kadınlar İçin

Kadınların hamileliğe ve doğuma daha kolay dayanmasına yardımcı olur. Doğumdan sonra çok daha hızlı iyileşirler ve hamilelikten önce olduğu gibi aynı yoğunlukta cinsel hisler yaşarlar. Olgun yaştaki kadınlar için Kegel kompleksi (cinsel bozukluklar ve soğukluk), rahim sarkması, rektum, dışkı ve idrar tutamama gibi ciddi sorunların güvenilir bir şekilde önlenmesine yardımcı olur. Ek olarak, kadınlar, hatta yaşlı kadınlar bile Kegel egzersizleri yaparak cinsel ve genel sağlığı iyileştirebilir, çünkü böyle bir eğitim seks hormonlarının üretimini uyarır.

BANA NE FAYDASI OLACAK ? 

Egzersiz, mesanenin aktivitesini artıracak, hamilelik sırasında Kegel egzersizleri kolay bir doğum sağlayacaktır.
Erkekler için egzersiz hemoroidin önlenmesini sağladığı gibi hem erkekler hem de kadınlar, için cinsel organların işleyişinde ve
cinsel yaşam kalitesinde iyileşmeler fark edeceksiniz.

Kegel Egzersizleri Erkekler İçin

Erkekler için penisin, kan akışını iyileştirmek normal ereksiyon kalitesini yükseltir ve libidoyu artırır. Ama en önemlisi: böyle bir kompleks, üriner sistemin ve prostat bezinin normal işleyişini eski haline getirir. Cinsel aktivite süresini uzatmak ve
genitoüriner sistem patolojilerini önlemek için yaşlı erkeklerin bile bu egzersizi
yapması çok faydalı olacaktır.

Pelvik Kası Nerede ?

Bu kaslar bir karın yada kol kası gibi görünür bir yerde olmamasından dolayı yanlış kası çalıştırmamak için ilk önce bu kasları algılamamız ve onları hissetmek adına
bu işlemleri yapmak gerekmektedir. Üzerine basa basa tekrar yazıyorum ki bu kasları çok ama çoook iyi algılayınız. Durduk yere karın yada kalça kaslarınızı çalıştırıyor olabilirsiniz. Aslında bu işlemi bir nevi kulak oynatma gibi düşünebiliriz.

Kadınlar

 1. İdrara çıkma sırasında, idrarı yarıda keserek hangi kasların bunu yaptığı hissedin belli olacaktır.
 2. Parmağınızı vajinaya sokun, kasları sıkın.
 3. Bir partnerle yakınlık sırasında vajina kaslarını kasın.

Erkekler

 1. İdrara çıkma sırasında, idrarı yarıda keserek
  hangi kasların bunu yaptığı hissedin belli olacaktır.
 2. Parmağınızı cinsel organların arkasındaki bölgeye koyun,
  kas çalışırken gerilmeli.


Bacaklarınızı ve kalçalarınızı zorlamadan onları birkaç kez gevşetmeniz ve germeniz gerekir. Bu kasları hissetmek ve hisleri hatırlamak önemlidir.

Kegel Egzersizi yada Pelvik Taban Egzersizleri Nasıl Yapılır ?

Kegelin ne olduğunu anladık bize neler yaptığını/yapacağını ve o kasları da hissederek bulduğumuza göre egzersize geçebiliriz. Hani bizim siteyi bilen bilir ünlü bir sözümüz vardır. Bilmeyenler için azı karar, çoğu zarar bu ne durduk yere derseniz. Bu egzersizi daha çok yaparsam daha çooook gelişir diyen sen! Eğitilmesi gereken kaslarla çalıştığınızı, yükü kademeli olarak arttırdığınızı, aşırıya kaçmamak önemlidir, çünkü bu kasın disfonksiyonuna ve genitoüriner sistemin bozulmasına yol açacaktır. Yorgun bir kas, doğrudan işlevlerini yerine getirmeyi reddedecektir.

Egzersize başlamadan önce mesanenizi boşaltmanız gerekir.  Egzersiz sırasında nefesinizi tutmayın, oksijen sürekli olarak vücuda girmelidir.

 • Sırt üstü yatmak. Bu yeni başlayanlar için en iyi pozisyondur. Kalçalarınızı veya uyluk kaslarınızı kasılmadan bu pozisyondan pelvik taban kaslarınızı
  kasmaya çalışın (hani hissettiğimiz kasları). Derin bir nefes alın, gevşeyin ve istenen kasları sıkın. 5 saniye sıkın gevşetin. Zorlanırsanız 3 saniye sıkıp gevşetiniz. Bu işlemi 10 kez tekrarlayınız.
 • Ayakta. Ayağa kalkmalı ve bacaklarınızı geniş açarak hissettiğimiz kaslarımızı sıkıyoruz ve gevşetiyoruz. 5 saniye yada 3 saniye yapmak yeterli. Bu işlemi 10 kez tekrarlayınız.

Kegel egzersizini yaparken en iyi sonucu alabilmek için yalnızca bu kaslara odaklanmalısın; kalça, uyluk veya karın kasları gibi diğer kasları esnetmekten kaçınmalısın.

Pratik yaptıkça ve pelvik kaslarını öğrendiğiniz de otururken çalışırken veya sohbet ederken bile yapabilirsiniz. Tabi aşırıya kaçmamak şartıyla.

3 Set yani sabah – öğlen – akşam olmak üzere 3 yada 5 saniye olmak üzere 10 kez sık-gevşet şeklinde bu hareketleri düzenli olarak tekrarlayınız.

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir