Kegel Egzersizleri Sayesinde Daha Sıkı Pelvik Taban Kasları

Kadınların ve erkeklerin üreme yeteneklerini geliştirmek için, günümüzde pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi amaçlayan özel bir kompleks olan Kegel egzersizleri aktif olarak kullanılmaktadır. Hatta, Ünlü Amerikalı jinekolog Arnold Kegel tarafından bulunan bu kegel tekniği, ayrıntılı olarak incelenerek tıbbi uygulamalarda tanıtılmış ve uygulanmıştır. Üstelik doktorlar, hem erkekler hem de kadınların uygulaması gereken bu egzersizi , daha kaliteli seks ve idrar kaçırmamak adına önermektedir.

Halbuki, kadın ve erkeklerin pelvik taban kaslarının anatomik yapısında temel farklılıklar yoktur. Çünkü, kegelin egzersizlerini hedeflediği ana kas kasık ve sakral kastır. Sonuçta, omurganın tabanını kasık kemiğine bağlamasından dolayı, kas ve pelviste bulunan tüm organları destekleyen hamak vazifesi görmektedir. Kısacası, kegel jimnastik kompleksinin ana görevi ise, bu özel kası güçlendirmektir. Böylelikle, cinsel bozukluklar ve genitoüriner sistemin daha iyi çalışması için etkili bir egzersiz yöntemidir. Demek oluyor ki, kadın da erkek de bu kasa sahip olmasından dolayı, bu egzersizi yapmalıdırlar.

Üstelik, doktorların bile tavsiye ettiği bu etkili egzersizi sizde evinizde rahatlıkla yapabilir. Böylelikle, sorunlardan kurtulabilir yada sorunlar olmaması adına kasınızı güçlendirebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, doğru nefes almakla başlamaktadır. Çünkü egzersiz sırasında, uyluk iç kasları ve karın kasları dahil edilmemeli ve istenilen kasları belirleyerek başlanmalıdır. İşte bu yazımız da, bu kasları bulup güçlendirmek için karşınızdayız.

kegel-egzersizleri-nasil-yapilir-ve-faydalari

Kegel Egzersizleri Kadınlar İçin

İlk olarak önden bayanlar diyerek başlayalım. Çünkü hamileliğe ve doğuma daha kolay dayanmanıza yardımcı olacaktır. Doğumdan sonra çok daha hızlı iyileşme süreci olur ve üstelik, hamilelikten önce olduğu gibi aynı yoğunlukta cinsel hisler yaşamanıza olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte, olgun yaştaki kadınlar için kegel kompleksi cinsel bozukluklar , soğukluk , rahim sarkması, rektum, dışkı ve idrar tutamama gibi ciddi sorunların güvenilir bir şekilde önlenmesine yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak doğumun rahat olmasının yanında da, seks hormonlarının üretimini uyarmaktadır. 

BANA NE FAYDASI OLACAK ? 

İlk olarak egzersiz, mesanenin aktivitesini artırarak, hamilelik sırasında Kegel egzersizleri kolay bir doğum sağlayacaktır.
İkinci olarak, erkekler için egzersiz hemoroidin önlenmesini sağladığı gibi hem erkekler hem de kadınlar, için cinsel organların işleyişinde ve
cinsel yaşam kalitesinde iyileşmeler fark edeceksiniz. Aslında kısacası bu diyebiliriz.

Kegel Egzersizleri Erkekler İçin

Erkekler için özellikle, penisin kan akışını iyileştirmektedir.  Bu yüzden, normal ereksiyon kalitesini yükseltir ve haliyle libidoyu artırır. Özellikle böyle bir kompleks, üriner sistemin ve prostat bezinin normal işleyişini eski haline getirilmesini desteklemektedir. Sonuç olarak, Cinsel aktivite süresini uzatmak ve genitoüriner sistem patolojilerini önlemek için yaşlı erkeklerin bile bu egzersizi yapması çok faydalı olacaktır.

Pelvik Kası Nerede ?

Özellikle bu kaslar, bir karın yada kol kası gibi görünür bir yerde değildir. Bundan dolayı ,yanlış kası çalıştırmamak için ilk önce bu kasları algılamak ve hissetmek adına bu işlemleri yapmak gerekmektedir. Üzerine basa basa tekrar ediyoruz ki, çünkü bu kasları algılamak çok önemlidir. Ne yazık ki, durduk yere karın yada kalça kaslarınızı çalıştırıyor olabilirsiniz.  Kısacası bu işlemi, bir nevi kulak oynatma hareketi gibi düşünebilirsiniz.

Kadınlar

  1. İdrara çıkma sırasında, idrarı yarıda keserek hangi kasların bunu yaptığı hissedin belli olacaktır.
  2. Parmağınızı vajinaya sokun, kasları sıkın.
  3. Bir partnerle yakınlık sırasında vajina kaslarını kasın.

Erkekler

  1. İdrara çıkma sırasında, idrarı yarıda keserek hangi kasların bunu yaptığı hissedin belli olacaktır.
  2. Parmağınızı cinsel organların arkasındaki bölgeye koyun, kas çalışırken gerilmeli.

Özellikle, bacaklarınızı ve kalçalarınızı zorlamadan onları birkaç kez gevşetmeniz ve germeniz gerekmektedir. Çünkü, pelvik kasları hissetmek ve hisleri hatırlamak önemlidir.

Kegel Egzersizi yada Pelvik Taban Egzersizleri Nasıl Yapılır ?

O hâlde kegelin, ne olduğunu ne gibi faydalar sağladığını veya sağlayacağını biliyorsunuz. Özellikle de, pelvik kaslarının da nerede olduğunu biliyor ve hissettiğine göre, egzersizlere başlayabiliriz. Lakin, bu egzersizi daha çok yaparsanız daha iyi gelişir diye bir şey yok. Yani aşırıya kaçmadan, kademeli şekilde artırarak devam etmelisiniz. Çünkü bu kasın, disfonksiyonuna ve genitoüriner sistemin bozulmasına yol açmaktadır.  Yorgun bir kas haliyle, doğrudan işlevlerini yerine getirmeyi reddedecektir.

İlk olarak egzersize başlamadan önce, mesanenizi boşaltmanız gerekmektedir. Oksijen sürekli vücuda girmesi gerekmekte haliyle, egzersiz sırasında nefesinizi tutmayınız.

  • Sırt üstü yatmak. Bu egzersiz yöntemi üstelik, yeni başlayanlar için en iyi pozisyondur. İlk olarak, kalçalarınızı veya uyluk kaslarınızı kasılmadan bu pozisyondan pelvik taban kaslarınızı kasmaya çalışınız. Son olarak, derin bir nefes alıp gevşeyin ve taban kasları sıkınız. Özellikle bu egzersizi ilk başlarda 5 saniye sık ve bırak yöntemi ile 10 kez tekrarlayınız. Eğer zorlanıryorsanız, 3 saniye yapabilirsiniz. 
  • Ayakta. İlk olarak ayakta, bacaklarınızı geniş açınız. Yine, pelvis kaslarınızı sıkıp ve gevşetiniz. Aynı şekilde sırt üstü yattığınız şekilde tekrarlayınız.

Hatta, pratik yaptıkça yani pelvik kaslarını öğrendiğiniz de otururken, çalışırken veya sohbet ederken bile yapabilirsiniz. Ancak, aşırıya kaçmamak şartıyla.

Kısacası 3 set şeklinde sabah, öğlen, akşam yapabilirsiniz. Sadece 3 yada 5 saniye sık gevşet 10 kez tekrarlayınız. Zamanla, değişikliği hissedebileceksiniz.

🦉Nasıl Buldun ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir