Fibromiyalji Ağrılarını En Aza İndirgemenin Yolları

Bu yazımız da, yoğun kas ağrıları, halsizlik ve uyku bozukluğu gibi sık karşılaşılan semptomlarla kendini gösteren fibromiyalji konusunu ele alacağız. Bu illet hastalığın nedeni tam bir muamma aslında. Gelgelelim, fibromiyalji sadece hasta için değil, doktor için de kolay bir tanı değildir. Bacaklarım ağrıyor, romatizmam var. Kaslarım ağrıyor, üşütmüşüm yada vitaminlerim eksik gibi yanıltıcı nedenler ortaya çıkarmaktadır. Tabii ki artık bu durumlar çok eskide kaldı bir romatizma kan testi ile kendisini şıp diye gösterebiliyor.

Aslında, miyalji adı verilen kas ağrıları vücudun heryerine dağılmaktadır. Mesela, bacağınız da yaygın bir ağrı varsa oraya bir butona basma edasıyla dokunulduğun da acı vermektedir. İşte karmaşık semptom kompleksleriyle kendini gösteren bu hastalık her yaştan ve cinsiyetten herkesi etkilemektedir. Fakat, en sık kadınlar da görünmektedir. Lakin, yukarı da belirttiğimiz sorunların yanında da hafıza ve bilişsel fonksiyonları da bozabilmektedir. Hatta, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunları da ortaya çıkarmaktadır.

Ama, ne kadar da fibromiyalji tanısı net olarak koyulsa da, ne yazık ki hala kesin bir tedavisi yoktur. Aslında, ilaç destekleriyle fibromiyalji semptomlarının kontrolü sağlanır ve bu sayede, hastaların yaşam kalitesini artar. Bunların yanında, ağrıları bir tık aşağı, kaliteyi de bir tık yukarı artırmak sizin eliniz de ve bizim de yazımız da gelin göz atalım.

Fibromiyalji Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Nedir?
Kronik ağrı sendromu yani bu ağrılar kas ve iskelet sistemini etkiliyorsa buna Fibromiyalji denir. Diğer bir deyişle, kelimenin tam anlamıyla tüm vücudumda ki kaslarım acıyor, depresyondayım ve halim yok durumudur.

Belirtileri?
– Vücutta ağrı
– Kas güçsüzlüğü ve ağrıya karşı aşırı duyarlılık
– Artan sıcaklık hassasiyeti
– Parlak ışığa ve seslere aşırı duyarlılık
– Ağrılı adet
– Uzuvlar da karıncalanma ve uyuşma hissi
– Hafıza problemleri, konsantre olma zorluğu, bilişsel yeteneklerin bozulması
– Depresyon ve Anksiyete
– Yorgunluk ve yorgun uyanma
– İrritabl bağırsak sendromu
– Artan bağırsak geçirgenliği
– Tatlı isteği

Destekleyici ve Etkili Yöntemler

fibromiyalji-yaşamı-zorlayan-kronik-bir-ağrı-sendromudur

Uyku
İyi bir gece uykusu sağlamak çok önemlidir. Fibromiyalji belirtileri, hastaların yaşadığı kronik ağrı ile birlikte depresyon veya anksiyete gelişmesine neden olmaktadır. Sonuç olarak, İyi uyku yorgunlukla savaşmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Egzersiz
İlk başta, fibromiyaljili hastalar fiziksel aktivitede zorluklar yaşayabilirler. Ancak spor yapmak çok önemlidir. Aslında, yüzmek veya yürüyüş yapmak bile bu rahatsızlık için etkili bir egzersiz yöntemidir.

Sağlıklı yaşam tarzı
Sağlıklı bir yaşam tarzı doğru beslenme ve egzersizden geçmektedir. Bununla birlikte, fibromiyalji semptomlarını azaltmak için kafein ve nikotinden kaçınmak gerekir. Bu sayede, vücudun daha az fiziksel stres yaşamasını sağlar ve ruh halini iyileştirir.

Stressiz Yaşam
Stres fibromiyalji semptomlarını tetikleyen bir sorundur. Genellikle, stresi yönetmek için yoga, gevşeme egzersizleri, hobiler ve cinsel yaşam gibi yöntemler ruh halinize iyi gelir.

Akupunktur
Dokulardaki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Bu sayede, ağrıyı hafifletmeye yarar sağlamaktadır.

Masaj
Kaslarda ve eklemlerde ağrıyı hafifletmek için en yaygın kullanılan araçlardan biri masajdır. Üstelik, stresi ortadan kaldırmaktadır.

Fibromiyaljiyi Tersine Çeviren Yöntemler

Hayatımız boyunca havadan, sudan, ev veya iş ortamlarımızdan kimyasallara maruz kalıyoruz. Bu kimyasallar tabiri caizse bizi öldürmüyor süründürüyor. İşte fibromiyalji de dahil olmak üzere olumsuz sağlık sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Kısaca, bu toksik kimyasallar her insanın vücudunda birikir ve ne yazık ki bundan tamamen kaçınmak imkansızdır. Ancak, maruz kalınan bu durumun uzun vadeli etkilerini en aza indirmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için, en etkili yöntem ise vücudu detoksifiye etmektir.

Aynı zamanda, birçok fibromiyalji hastasına irritabl bağırsak sendromu tanısı konmuştur. Çalışma, bağırsakta baskın “kötü” bakteri olan hastaların fibromiyalji ile ilişkili daha fazla ağrı yaşadığını göstermiştir. Sonuç olarak, ikici beyin olan bağırsağın bu rahatsızlık da etkin rol oynadığını göstermektedir.

Sonuç olarak, bir taşla iki kuş değil bu sözü değiştiriyoruz 3 kuş vuruyoruz. (Toksik-Bağırsak Sorunu-Kilo) İlgili yazımıza göz atabilirsiniz. BAĞIRSAK DETOKSU

Fibromiyalji İlaçları Yanında Destekleyici Takviyeler

fibromiyalji-ilaçları-yanında-destekleyici-takviyeler

UYARI!
Fibromiyalji, beslenme ve hormonal dengesizliklerden kaynaklanmaktadır. Bu dengesizliklerin doğal tedavilerle desteklenmesi bu duruma önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Fakat, hekim veya eczanenizin kontrolünde kullanmanızı öneririz.

L-Karnitin
L-Cartinie, ağrı düzeyini düşürmeye ve zihinsel sağlığın artmasına yarar sağlamaktadır. Sonuç olarak, fibromiyalji (FMS) ve kronik yorgunluk sendromu için karnitin desteği önemli rol oynamaktadır.

D vitamini
FMS’li hastaların en muzdarip sorunu kas ağrısıdır. D vitamini eksikliğinin de en sık görülen belirtisi kas ağrısı olmasından dolayı, hekim kontrolünde kan testi yaptırarak bu etkili desteği kullanmalısınız.

Magnezyum
Kasları gevşetmek adına etkili bir rol oynayan magnezyum desteğini kullanabilirsiniz. Bu sayede, zaten ağrıyan kasların yanın da gerilmeleri en aza indirgeyebilirsiniz.

Melatonin
Haliyle, insan ağrılarla geçen bir günün üzerinden rahat bir uyku çekmek ister. Gelgelelim, bazen bu ağrılar insanı çileden çıkarır ve o rahat gece uykusu kabusa dönmektedir. İşte, burada melatonin (uyku hormonu) desteği ile uykularınız harap ve bitap olmuyor.

Koenzim Q10
Koenzimin rolü, yiyeceklerdeki moleküllerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olmaktır. Haliyle, düşük seviyelerde olan coq10 ile yani enerjiye dönüş işlemi tam olarak yapılamamasından dolayı, belli başlı rahatsızlıklar kendini göstermektedir. Zaten, yapılan araştırmalar doğrultusun da fibromiyalji (FMS) ve kronik yorgunluk sendromu (CFS) olan kişilerin düşük CoQ10 seviyelerine sahip olduğunu da göstermektedir. Ayrıca, bu supplement serotonin seviyelerini ve depresif semptomları da düzenlemektedir.

5-HTP (Hidroksitriptofan)
Sürekli ağrılar içinde olan bir durum haliyle depresyonu da etkiler. Htp5 bunun için etkili bir yol olabilir. Üstelik, olumlu ruh hali desteği ve rahatlamayı teşvik etmektedir. Kısaca, serotonin hormonunu düzeyini artırmasından dolayı mutluluk verir. Fakat, dikkat etmeniz gereken durum fibromiyalji ilaçları yada antidepresan ilaçları içeriğinde en önemli etken madde olan SNRI (serotonin-noradrenalin gerialım inhibitörü ) bulunmaktadır. Sonuç olarak, ilaç serotonin desteği sunmaktadır. 5-HTP ile bu hormonu daha fazla yükseltmek yersiz olur. Yani, kullanmadan önce hekiminize danışmanızda yarar var. 

Sağlıcakla Kalın!..

Bizi takip edin ve yorum yapmayı ihmal etmezseniz seviniriz.

BLOGARAJ

🦉Nasıl Buldun ?
+1
2
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir