Koronavirüs Son Durum #EvdeKal Hayat Eve Sığar

Covid-19 Genel 11 Mayıs 2020

VAKA
4.210.074
ÖLÜM
287.158
KURTULAN
1.470.598

Covid-19 Türkiye 11 Mayıs 2020

VAKA
139.771
ÖLÜM
3.841
KURTULAN
95.780
TEST
1.403.320
TÜRKİYE TEST VE VAKA ORANI
9.96%

Koronavirüs Dünyayı Etkisi Altına Aldı

Corona virüs 9 Ocak 2020 tarihinde Çin Wuhan’da 61 yaşındaki bir erkeğin, solunum yetmezliği ve şiddetli zatürre nedeniyle hastaneye kaldırılmıştır. Bu hastanın karın tümörü ve kronik karaciğer hastalığından muzdarip olduğunu ve doktorların çabalarına rağmen bir şehir hastanesinde hayatını kaybetmiştir. 15 Ocak 2020 tarihinde Wuhan‘da 69 yaşında bir erkek hastanında ölmesi üzerine yapılan analizler de yeni bir koronavirüs varlığını doğrulanmış oldu. Bu virüs evrimleşip mutasyona uğraması sonucu yeni koronavirüsü adı altında tüm dünyayı etkisi altına almasında dolayı dünya genelinde pandemi uyarısı verilmesine neden olmuştur.

Ülkemizde 20.000 yakın kişinin umreden dönmesi, 10.000 civarında kişinin de karantinaya alınması ve diğer karantinaya alınmayan kişilerin 14 gün kuralına uymadan pervasızca topluma karışması patlak vermiştir. Çin yolculuğuyla yola çıkan bu virüs tüm Dünya’yı ve özellikle de İtalya’yı etkisi altına alarak bizim ülkemize de girmiş bulundu. İnanılmaz derece de İtalya’yı etkileyen korona virüsü ölümler ve vaka sayısı artışını dur durak bilmez oldu. Ülkemiz de şu an günlük vaka sayısı tüm Dünya’da ileri olduğumuzu gösterdi. Bu durum daha da kötüye gidecek gibi çünkü insanlarımız #EvdeKal çağrısına uymadıkları gibi okulların tatil olmasıyla birlikte haberler, gazeteler ve devlet büyükleri altını çizerek bu tatil değil deseler de ne yazık kimse bu kurala uymadı ve biri bin yaptık. 

Müslümanlık inancımıza göre ki bana göre de herşey Allah’tan bu illette Allah’ın bir takdiri ilahi diyebiliriz. Fakat şunu unutmamak lazım ki Cenabı Hak bizlere beyin bahşetti ve bunu kullanalım.

Koronavirüsünün Belirtileri Nelerdir?

Yoğun öksürük ve solunum zorluğu, yüksek ateş ile devam eden herkes şüpheli olmaktadır. Evde geçer, soğuk algınlığıdır veya bana bir şey olmaz diyerek beklediğiniz her süre tanıdık veya tanımadığınız kişileri riske atmaktadır. Koronavirüs şüphesi olduğunu düşünüyorsanız mutlaka yetkili kişiler tarafından corona testi yaptırmanız gerekmektedir.

Korona test kiti için en yakın sağlık kuruluşuna gidebilir yada  https://koronaonlem.saglik.gov.tr/ adresine girerek formu doldurunuz.

Koronavirüs Türkiye ve İtalya Vaka Karşılaştırılması

İtalya’yı ciddi bir şekilde etkileyen koranovirüsü vaka sayısına bakıldığında Türkiye İtalya’yı geride bırakmaktadır. Fakat ölümlerimiz İtalya kadar değil, vaka sayısı bu derece artıyorsa, ölüm sayısı da artmayacağı anlamına gelmemektedir. Banaa bir şey olmaz diyerek dolaşan sen lütfen olayı ciddiye alınız. Koronavirüs insandan insan bulaşır sen ortalıkta olmazsan bu zincirin halkasını kırmış olabilirsin.

Şunlar da hoşuna gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir